Krakowska czy Niepodległości? – opublikowana w internecie nie lada ciekawostka sprzed stu lat

14.11.2018

Jedna z głównych ulic miasta od ponad wieku nosi nazwę Niepodległości. To obecna ulica Krakowska, która została przemianowana w ten sposób po decyzji radnych miejskich z 1916 roku.

Jednak, jak się okazuje, nowa nazwa ulicy nie przyjęła się. Po drugiej wojnie światowej ówczesne władze zdecydowały, że ostatecznie pozostanie ulicą Krakowską.

Mieszkańcy Tarnowa, z którymi rozmawiał reporter RDN są zdziwieni, że jedna z głównych ulic miasta ma dwie nazwy. – Nie pamiętam, aby ulica Krakowska nazywała się Niepodległości, a mam już sporo lat. Zawsze jak pamiętam, używało się nazwy ulica Krakowska. – Dla mnie zawsze była ulicą Krakowską, więc powinna pozostać stara nazwa, zgodnie z tradycją. – O, bardzo zdziwiony jestem, bo zawsze to była ulica Krakowska. Nie słyszałem o tym, by mówiło się o niej Niepodległości. Czytałem zresztą dzieje miasta i nie ma wzmianki o innej nazwie jak Krakowska – przyznają mieszkańcy.

Co ciekawe, według dokumentów, żadna uchwała Rady Miasta nie uchyliła decyzji sprzed ponad 100 lat.

Jednak, jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, nie ma oficjalnych dokumentów potwierdzających zmianę nazwy ulicy Krakowskiej na Niepodległości. Archiwum tarnowskiego magistratu nie posiada uchwał oraz protokołów sesji Rady Miasta sprzed stu lat.

Również tarnowscy historycy nie mają potwierdzenia, czy ulica Krakowska powinna nosić obecnie nazwę Niepodległości.

– O tym możemy dowiedzieć się z krótkiej jednozdaniowej notatki – mówi Daniela Motak, rzecznik Urzędu Miasta Tarnowa. – Ma postać kartki formatu A4, na której ktoś na maszynie pisarskiej, jakiś czas temu zanotował kilka wzmianek. Mówią one o zmianach nazw ulic w ciągu kilku lat. I jedna z nich mówi, że 9 listopada 1916 roku, na wniosek magistratu, Rada Miasta jednomyślnie uchwaliła zmianę nazwy ulicy Krakowskiej na ulicę Niepodległości – tłumaczy rzeczniczka.

Informację o historycznej zmianie możemy przeczytać na specjalnej tablicy umieszczonej na kamienicy przy ulicy Krakowskiej.

Dodajmy, że w czasie drugiej wojny światowej, główna ulica miasta ulica nosiła nazwę Adolf Hitler Strasse.

Posłuchaj:
Mieszkańcy i przechodnie
Daniela Motak
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN