Kręgi Wsparcia, czyli pomoc dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Tarnowie

17.06.2021

Osoby z niepełnosprawnością, ich rodziny oraz instytucje będą wspólnie działać na rzecz poprawy sytuacji osób, które borykają się z problemami niepełnosprawności intelektualnej.

Podczas seminarium, które odbyło się w Tarnowie, rozmawiano o problemach i szukano wspólnych rozwiązań z instytucjami, które w ramach modelu Kręgów Wsparcia, będą pomagać osobom dotkniętym tym problemem.

Kręgi mają połączyć osoby i instytucje, by lepiej wspierać osoby w codziennym funkcjonowaniu, tak by osoba mogła pozostać w swoim środowisku.

Jak mówi Urszula Paszkowska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Tarnowie, często życie osoby z niepełnosprawnością jest ograniczone do funkcjonowania w kręgu jednej rodziny i instytucji.

– Jeżeli jest to placówka dzienna, to zostają popołudnia i weekendy, i potrzebna jest współpraca rodzin z najbliższym otoczeniem. Są też osoby z niepełnosprawnością, które nie mają już bliskiego oparcia w najbliższej rodzinie i napotykają na różne problemy związane czy z finansami, czy poruszaniem się po różnych instytucjach, czy nawet z możliwością wyjścia do ludzi, bo niestety też jest pewna izolacja rodzin, które borykają się z problemem niepełnosprawności intelektualnej. Chcemy rozmawiać o tym, żeby instytucje, które działają nie tylko dla niepełnosprawnych, mogły w swoich działaniach uwzględnić też potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Kręgi Wsparcia to rozwiązanie, które znalazło się w krajowej Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030. Model jest testowany od ponad 2 lat w 8 społecznościach w Polsce, m.in. w Elblągu, Gdańsku czy Suwałkach,

Posłuchaj:
Urszula Paszkowska
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN