Krynica-Zdrój: Możecie już podziwiać pomnik bł. kardynała Stefana Wyszyńskigo [ZDJĘCIA]

08.12.2021

Krynica-Zdrój pamięta o Prymasie Tysiąclecia. Okazją przypomnienia tej postaci było odsłonięcie i poświecenie pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego, który stanął w krynickim parku zdrojowym.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju ks. Andrzej Liszka podkreślał, jak ważne miejsce wybrano na pomnik dla wyniesionego niedawno na ołtarze duchownego. Prymas polski często bywał w Krynicy.

Każda z tych ulic czy szlaków, które teraz przemierzamy, są naznaczone jego obecnością. Ze spotkań, jakie dokonywały się wówczas z prymasem, wiem, że jego świadectwo w nich nadal trwa. Wypoczywając w naszym mieście, codziennie przychodził do Królowej Krynickich Zdrojów, dlatego myślę, że jest to bardzo szczególne i wymowne miejsce dla pomnika – podkreślał proboszcz.

Przez wiele lat mało kto wiedział, że kardynał Stefan Wyszyński odwiedzał uzdrowisko. W ostatnim czasie lokalna społeczność badała szczegółowo pod tym kątem życiorys błogosławionego i przekazywane przez pokolenia historie mieszkańców.

Zaczęliśmy poszukiwać śladów pobytów prymasa Wyszyńskiego w Krynicy, relacji ustnych, wspomnień, zdjęć, zapisków. Z tego powstała bardzo piękna historia, bo okazało się, że tych kilkutygodniowych pobytów było przynajmniej 10. Te pobyty miały miejsce od 1951 do 1978 roku – mówiła radiu RDN Agata Jarosz, członek komitetu, który zbierał pieniądze na budowę pomnika. Powstała też wystawa i kilka artykułów w lokalnej gazetce Krynickie Zdroje.

Dzisiejszym (8.12) uroczystościom – czyli Mszy św. i poświeceniu pomnika – przewodniczył arcybiskup Henryk Nowacki, który podkreślał, że kryniczanie mogą się cieszyć, bo w uroczystość Niepokalanego Poczęcia upamiętniono wielkiego czciciela Maryi.

Na dzisiejszy czas jest to dla nas wielki przykład. Wielki nie tylko orędownik, ale też nauczyciel. Uczy nas, abyśmy zawierzyli, kierowali się najważniejszymi wartościami, aby w naszym życiu był Bóg, abyśmy mieli honor i godność, abyśmy kochali nasza Ojczyznę i byli dumni, że jesteśmy Polakami – mówił arcybiskup.

To jednak nie koniec planów związanych z budowaniem pomników upamiętniających księży patriotów.

Ma także powstać pomnik arcybiskupa Antoniego Baraniaka, który był towarzyszem kardynała Wyszyńskiego. Zbiórka na ten cel rozpoczyna się od dzisiaj – mówi prezes Akcji Katolickiej w Krynicy Dolnej, Piotr Szyszka.

Arcybiskup Antoni Baraniak przez lata był sekretarzem i kapelanem prymasa. W nocy z 25 na 26 września 1953 został aresztowany razem z prymasem Wyszyńskim. Pomnik arcybiskupa także powstanie w parku zdrojowym, przy najstarszym kościele w uzdrowisku.

Posłuchaj:
Relacja
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN