Krzyż z wieży bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu został poświęcony [ZDJĘCIA]

11.07.2021

Odnowiony krzyż z wieży północnej bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu niebawem wróci na swoje miejsce. Krucyfiks został odrestaurowany, a podczas jednej z niedzielnych (11.07) Mszy świętych poświęcił go biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Krzyż został na tę okazję wystawiony przed ołtarzem sądeckiej bazyliki. – Jest piękny i odnowiony. W promieniach słonecznych będzie nam przypominał o wielkiej miłości Boga do ludzi, do Sądeczan. Bazylika jest widziana właściwie ze wszystkich stron. Niech krzyż wskazuje nam kierunek w naszym życiu – mówił biskup Andrzej Jeż.

Krzyż w 1954 roku został umieszczony na wieży północnej. Przy okazji remontu bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu został w 2021 roku zdjęty i odnowiony. – Wyzłocone elementy krzyża na przestrzeni lat straciły swoją barwę, więc przywróciliśmy ją. Krzyż został wyczyszczony i wymalowany metodą piaskową – wyjaśnił ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Przy okazji renowacji była też okazja do otwarcia kapsuły czasu, znajdującej się pod wspomnianym krzyżem. W środku znajdowały się stare monety oraz dokumenty. Teraz przygotowywana jest nowa kapsuła, w której znajdzie się pismo opisujące rzeczywistość i aktualną sytuację. Ponadto kopie dokumentów z poprzedniej kapsuły, znalezione monety oraz te współczesne i gazeta. Możliwe, że dołączona zostanie także maseczka.

W najbliższym tygodniu lub po kolejnej niedzieli ta kapsuła zostanie włożona do złotej kuli i wtedy wraz z odnowionym krzyżem zostanie umieszczona na wieży. Również wtedy wieża ma zostać odsłonięta od góry – mówi ks. Jurkiewicz.

Posłuchaj:
Biskup Andrzej Jeż
ks. Jerzy Jurkiewicz
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łęczycki
play
Słowo za słowo (NS) - Mariusz Cygnar
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN