Ks. Jan Bartoszek: ‘Samorządy lokalne zdają egzamin z odpowiedzialności’

26.05.2022

27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 32-lecie istnienia samorządu w Polsce.

Duszpasterz Samorządowców i Parlamentarzystów ks. dr hab. Jan Bartoszek, który z tej okazji wziął udział w sesji Rady Miasta Tarnowa, mówi że polski samorząd od wielu lat działa odpowiedzialnie na rzecz lokalnych społeczności.

– Demokracja na szczeblu lokalnym stała się rzeczywistością, ale i wielką odpowiedzialnością. Dzisiaj, z perspektywy tych 32 lat, wydaje się, że samorząd lokalny zdał dobrze egzamin z tej odpowiedzialności. Dlatego warto ten dzień świętować.

Zdaniem radnego Stanisława Klimka, bycie samorządowcem oznacza przede wszystkim służenie ludziom i wsłuchiwanie się w ich potrzeby.

– Samorząd lokalny rządzi się swoimi prawami i nieraz jak nie wiemy co zrobić, to trzeba się odwołać do chrześcijaństwa i jego nauki oraz pracy na rzecz drugiego człowieka. Po to mieszkańcy nas radnych wybierają, abyśmy służyli społeczeństwu i sumiennie wywiązywali się z obowiązków. Aby mieszkańcy byli z nas zadowoleni, musimy iść w kierunku pomocy innym.

Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2000 roku. Wiąże się on z przeprowadzonymi 27 maja 1990 roku pierwszymi po II wojnie światowej w pełni wolnymi i demokratycznymi wyborami do rad gminy.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Paterek
play
Słowo za słowo (NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN