Ks. Józef Babicz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

27.06.2021

Emerytowany proboszcz parafii w Marcinkowicach (gmina Chełmiec) został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Okazją była 40. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. 

Dziękuję za służbę dla prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej, dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa – mówił Andrzej Duda.

Ks. Józef Babicz został odznaczony za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa, za aktywność społeczną i związkową. Podobne wyróżnienie spotkało Wojciecha Włodarczyka, działacza “Solidarności” z regionu limanowskiego.

Ks. Józef Babicz (za parafiamarcinkowice.pl) pochodzi z Jasienia k. Brzeska. Jako alumn seminarium tarnowskiego odsłużył wojsko w karnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach na Mazurach. Po święceniach kapłańskich w 1975 roku pracował jako wikariusz kolejno: w Pilźnie, Zbylitowskiej Górze i w Krościenku, gdzie w stanie wojennym odprawiał Msze św. za Ojczyznę i organizował pielgrzymki solidarnościowe do Częstochowy.

W drugiej połowie lat 80. przez 3 lata pracował w parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu. Później został wikarym w Marcinkowicach, a po śmierci ks.prałata Józefa Góry (1993) objął probostwo parafii Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.

Zainicjował m.in. pierwsze na Sądecczyźnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze (powstała
Kalwaria marcinowicka z dodatkową XV stacją poświęconą zmarłym za Ojczyznę); zbudował Dom
Parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie mieści się biblioteka i wideoteka parafialna, ćwiczy chór i zespoły młodzieżowe, zbiera się Akcja Katolicka, Caritas, KSM, Stowarzyszenie Parafiak, grupy oazowe i apostolskie, sportowcy z klubu parafialnego. Opiekuje się redakcją wydawanego od 12 lat parafialnego miesięcznika „Nasz wiara”. Odnowił kościół, gdzie znajdują się m.in. tablice upamiętniające oświęcimiaków i katyńczyków, pochodzących z Marcinkowic i okolic; w ub.r. poświęcił tablicę na domu, w którym ukrywał się Jan Karski, a od trzech lat odnawia zabytkową kaplicę dworską Morawskich przy wykorzystaniu m.in. funduszy województwa małopolskiego.

W 2009 roku uzyskał godność prałata, jest wicedziekanem dekanatu Nowy Sącz – Zachód i dekanalnym duszpasterzem rolników. Erudyta zgromadził duży księgozbiór. Zbiera starocie i prace twórców ludowych. W suterynach plebanii urządził małe muzeum parafialne, w rzadkich wolnych chwilach zajmuje się pasieką.

rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN