Ks. Władysław Gurgacz został pochowany na Cmentarzu Rakowickim [ZDJĘCIA] [WIDEO]

14.09.2021

Kapelan Żołnierzy Niezłomnych w 72. rocznicę śmierci został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Radio RDN transmitowało Mszę świętą pogrzebową ks. Władysława Gurgacza z Bazyliki Mariackiej oraz program na żywo z Krakowa. Kapłan pochodzący z Podkarpacia był mocno związany z regionem sądeckim.

Już po II wojnie światowej ks. Władysław Gurgacz był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, walczącej z komunistami i działającej na Sądecczyźnie – między innymi w okolicy Hali Łabowskiej.

Podczas naszego programu na żywo nadawanego dziś z Krakowa, można było między innymi usłyszeć głos samego księdza Gurgacza. Nagranie pochodzi z procesu sądowego, który miał miejsce w 1949 roku, już po ujęciu kapłana i grupy dowodzonej przez Stefana Balickiego „Bylinę”.

Przez pierwsze miesiące – poza spełnieniem swoich funkcji kapłańskich – nie robiłem absolutnie nic więcej. Odprawiałem Mszę świętą, tłumaczyłem Ewangelię, spowiadałem i odpowiadałem na pytania o kwestie etyczne – mówił duszpasterz.

Ksiądz Gurgacz został zabity przez Urząd Bezpieczeństwa 14 września 1949 roku na podwórku więzienia przy ul. Montelupich. Kapelan został potajemnie pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego szczątki odnaleziono w październiku 2018 r. podczas prac poszukiwawczych IPN.

Teraz historia zatoczyła koło, a ks. Gurgacz został dziś (14.09) pochowany godnie i z honorami na Cmentarzu Rakowickim. To wielkie wydarzenie, również dla rodziny kapelana Wyklętych.

Dla mnie to szczególny dzień i wielka radość. Po 72 latach ksiądz Gurgacz, Niezłomny, patriota, doczekał się pogrzebu. To wielkie przeżycie dla całej rodziny – mówi Urszula Mrozek, córka siostrzeńca ks. Władysława Gurgacza.

Wierzę, że o postaci księdza będzie coraz głośniej – mówi Dariusz Walusiak, reżyser filmu Gurgacz, Kapelan Wyklętych z 2017 roku, w którym wystąpiła reporterka radia RDN. – Mam nadzieję, że ta uroczystość rozpocznie dążenia do beatyfikacji ks. Władysława. To jest postać wyjątkowa i coraz więcej wiemy na jego temat. Można powiedzieć, że był mistykiem – podkreślił.

Dodajmy, że wraz z ks. Władysławem Gurgaczem pochowani zostali też żołnierze podziemia Tadeusz Zajączkowski ps. “Mokry” oraz Ryszard Kłaput ps. “Pomsta”. Ich szczątki zostały odnalezione w 2017 i 2018 roku podczas prac IPN na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Żołnierze Niezłomni spoczęli dziś w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 na Cmentarzu Rakowickim.

Dziś pogrzeb ks. Władysława Gurgacza. Złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą kapelana [WIDEO]

Posłuchaj:
ks. Władysław Gurgacz
Dariusz Walusiak
Urszula Mrozek
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN