Które przepisy najczęściej łamią tarnowscy kierowcy? [ZDJĘCIA]

26.07.2019

W dniu Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Kierowcy i św. Krzysztofa tarnowska Policja i diecezjalny duszpasterz kierowców kontrolowali wspólnie kierujących. Przypominali im o bezpieczeństwie i kulturze jazdy, których często brakuje na drodze, bo kierowcy dają się ponieść emocjom, zapominając co to jest wyrozumiałość.

W roli łagodzącego obyczaje policjantom pomagał Diecezjalny Duszpasterz Kierowców, ks. Damian Migacz.

– Jeśli ktoś się zdenerwuje, zawsze można w geście błogosławić albo pomachać życzliwie, uśmiechnąć się. Następnym razem to ty może popełnisz błąd, dlatego bądźmy wyrozumiali tak, byśmy nawzajem budowali kulturę chrześcijańskiej jazdy. Te zachowania, które są dla nas niedopuszczalne – klaksony, machanie ręka, środkowy palec, który jest nieodpowiedni, w takich sytuacjach powinniśmy pamiętać, że jesteśmy chrześcijanami i powinniśmy z miłością uśmiechnąć się. Przypominam też kierowcom, żeby nie narażać swojego życia i innych.

Jak dodaje ks. Damian Migacz, trzeba się zastanowić,  w jaki sposób i gdzie młodym kierowcom stworzyć warunki do wyładowania emocji za kierownicą.

– Oni nie mają gdzie się wyszaleć, nie mają motodromów. Ustawodawcy powinni pomyśleć, by stworzyć pola manewru, by ci młodzi mogli sprawdzić się.

Policjanci apelują o respektowanie przepisów drogowych i wzajemny szacunek na drodze, które są gwarancją bezpieczeństwa.

O tym, jaki znak najczęściej ignorują tarnowscy kierowcy,  mówi komisarz Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Policji w Tarnowie.

– Lekceważenie ograniczenia prędkości zdecydowanie jest ciągle główną przyczyną zdarzeń. Patrol razem z osobą duchowną ma na celu złagodzić troszkę i przemówić do rozsądku tych kierujących, którzy wykazują dużą agresywność, nerwowość na drodze. Jest to zupełnie niepotrzebne, bo tylko generuje zdarzenia drogowe.

Policyjna akcja kontroli kierowców wspólnie z Diecezjalnym Duszpasterzem Kierowców odbyła się w Tarnowie na DW 977 przy węźle Tuchowska.

Posłuchaj:
ks. Damian Migacz
Sebastian Bąk
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN