Kumulacja roczników – czy licea pomieszczą wszystkich uczniów?

02.11.2018

320, 290 i 450 – tyle mniej więcej uczniów planują przyjąć w tym roku szkolnym kolejno I, II i III LO w Tarnowie do pierwszych klas liceum.

W związku z nietypowym, wrześniowym naborem, kiedy do szkoły średniej pójdą uczniowie, którzy kończyli klasę 8 podstawową i 3 gimnazjum, dyrektorów czeka nie lada wyzwanie.

Muszą znaleźć dodatkowe miejsca dla uczniów, by pomieścić choć część tych, którzy chcą dostać się do ich placówki. Dodatkowo pojawia się problem lokalowy.

O ile I i II LO ma sobie z tym poradzić, “trójka” przygotowuje dodatkowe sale na poddaszu. Szkoły zmniejszały nabór w latach poprzednich, by nie przeludnić klas.

Jak mówi dyrektorka II LO Halina Pasternak, na pewno będzie większy problem, niż zawsze, z dostaniem się do wymarzonej szkoły. – Jest to podwójny rocznik. Już w tym roku sporo uczniów nie dostało się do naszej szkoły, do tej pory są podania i telefony. Domniemywać należy, że skoro tych uczniów będzie dwukrotnie więcej, to i konkurencja będzie dwukrotnie większa – tłumaczy dyrektorka.

Rodzice także obawiają się, że 2019 rok przyniesie sporo problemów w szkole. – Jest obawa czy dostaną się do tej szkoły, do której chcą się dostać. – Będzie zamieszanie, za mało miejsc, za dużo uczniów, za dużo dzieci na jeden rocznik.

Przypomnijmy, że zmiany następują w związku z likwidacją gimnazjum i wydłużeniem podstawówki do 8 lat.

Posłuchaj:
Halina Pasternak
Rodzice
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN