Kwatera wojskowa na Cmentarzu Żydowskim doczekała się remontu [ZDJĘCIA]

21.11.2018

W sumie zmodernizowano 80 nagrobków, w tym 27 należących do żołnierzy austriackich, którzy walczyli podczas I Wojny Światowej i zmarli w pobliskim szpitalu.

Mech, którym były pokryte nagrobki, odsłonił nazwiska zmarłych – informuje Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki Nad Kulturą Żydowską w Tarnowie. – Okazało się, że można odczytać te zniszczone napisy hebrajskie. Dzięki temu większość tych nagrobków uzyskała identyfikację. Wiemy już gdzie i kto spoczywa w kwaterach – dodaje

W uroczystości otwarcia uczestniczył Honorowy Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie, Andrzej Tombiński. – Wspólna pamięć o tych poległych czy zmarłych, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy tego, gdzie leżą, jest niesamowicie ważna, w każdym społeczeństwie – tłumaczy konsul.

Na Cmentarzu Żydowskim zostało pochowanych 62 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich, jednak ponad połowa została bez nagrobków. W armii austriackiej podczas I wojny światowej około 3% żołnierzy stanowili Żydzi. W otwarciu uczestniczyła także wycieczka z Izraela.

Posłuchaj:
Andrzej Tombiński
Adam Bartosz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN