Na L4 wakacje w Grecji. ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

03.12.2019

W Nowym Sączu od początku roku ZUS przyłapał aż 512 osób, które w nieodpowiedni sposób korzystały ze zwolnienia lekarskiego. W całej Małopolsce kontrole przyniosły ponad 2,5 miliona złotych zysku i praktycznie połowie przebywających na L4 pacjentom wstrzymano zasiłki chorobowe. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku roku przeprowadza kontrole osób, które przebywają na zwolnieniu chorobowym. Lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i niezdolna do pracy i czy nie powinna wrócić wcześniej. Kontrola dotyczyła też sposobu w jaki chorzy wykorzystują zwolnienie czy odpowiednio dbają o siebie i stosują się do zaleceń lekarza. Kontrola wykazała, że w Nowym Sączu ZUS zaoszczędził aż 461 tysięcy złotych, a Nowy Sącz jest drugi w rankingu Małopolski pod kontem wstrzymanych zasiłków chorobowych. Zdarzyły się też przypadki kiedy osoba przebywająca na L4 musiała zwrócić otrzymane pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jednymi z najciekawszych przypadków naciągania ZUS-u na zasiłek chorobowy był pobyt w Grecji z całą rodzina czy prowadzenia zajęć tanecznych podczas domniemanej choroby.

Posłuchaj:
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Głuc
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN