Łańcuchy na drodze, czyli prywatny protest mieszkańca Łękawki

14.12.2017

Mężczyzna odciął od świata sąsiadów. Uważa, że droga, przebiega przez jego działkę i należy do niego. Kiedyś, od poprzedniego właściciela, ten kawałek ziemi kupiła Gmina Tarnów i wybudowała drogę. Problem w tym, że nie zostało to odnotowane w księgach wieczystych na czas.

Najbardziej na tym proteście cierpi jedna z rodzin, która prowadzi pogotowie rodzinne. Przez założone łańcuchy rodzina odcięta jest od świata. – Prowadzimy rodzinne pogotowie opiekuńcze i w tym momencie nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo dzieci jest zagrożone. Dzieci muszą chodzić na piechotę. Jeszcze jest przyzwoita pogoda, ale jak przyjdą zawieje i mróz to będzie ciężko. My mamy nadal od 4-tego grudnia drogę niedrożną – mówi sąsiadka.

Właściciel stawia gminie warunki – ściągnie łańcuchy, jeżeli samorząd wyremontuje dalszy odcinek drogi, który prowadzi do jego działki, gdzie chce postawić dom. – Podstawowa rzecz to przejezdność dalszym odcinkiem drogi, żeby tę drogę zrobić w końcu na całej jej długości. Żeby była możliwość godnego przejazdu i spełniała funkcje drogi publicznej – apeluje.

Sprawa jest skomplikowana, bo urzędnicy tłumaczą, że poprzedni właściciel nie chciał wpisania transakcji do ksiąg wieczystych. Taki zapis ukazał się dopiero po wykupieniu działki przez obecnego właściciela. – Poprzedni właściciel wyraził zgodę. W wyniku podziału przejęliśmy działkę, ale nie została ona wpisana niezwłocznie do ksiąg wieczystych, ponieważ sprzedający, to była osoba starsza, przebywająca w Domu Pomocy Społecznej. Jego wolą było utworzyć tę drogę, sformalizować, natomiast nie wyraził już woli i nie doprowadził do wpisu w księgach wieczystych – mówi wicewójt Sławomir Wojtasik.

Przez opóźniony wpis do księgi wieczystej, sąd przyznał obecnemu właścicielowi prawo własności. Gmina zapowiada, że w sądzie będzie walczyć o odzyskanie działki.

Posłuchaj:
Sąsiadka
Własciciel działki
Sławomir Wojtasik
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN