Łazienka i noclegownia mają działać bez dotacji od miasta

24.11.2017

Łazienka i noclegownia przy Bandrowskiego w Tarnowie będą działać, ale tylko z pieniędzy prowadzącej je fundacji. – Nie weźmiemy udziału w nowym konkursie Urzędu Miasta – oświadcza Leszek Golba, wiceprzewodniczący fundacji Kromka Chleba, który kolejny raz zarzuca miastu, że nie chce dofinansować placówki dla bezdomnych.

Magistrat jednak odpowiada, że pieniędzy na poprzednich warunkach od nowego roku dać nie może, bo tak stanowi ustawa.

– Damy sobie radę sami, bo najważniejsza tutaj jest osoba bezdomna – przekonuje Leszek Golba.

Podjęliśmy decyzję, że władze fundacji własnymi środkami będą prowadziły w dalszym ciągu działalność i łazienki i noclegowni. Te środki które posiadamy w jakiś sposób wystarczą. Liczymy na ludzi o dobrych sercach, o dobrej woli, na akcje charytatywne, jak w przypadku hospicjum ViaSpei. Bezdomni nie zostaną pozostawieni sami sobie – dodaje wiceprzewodniczący.

Leszek Golba z Kromki Chleba szacuje, że koszt utrzymania łazienki i noclegowni dla bezdomnych przy Bandrowskiego to kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Dodaje, że to miejsce dla osób nie tylko bezdomnych, ale też w trudniej sytuacji życiowej. Z noclegowni skorzystało ostatniej nocy aż osiem osób.

– Noclegownie i schroniska dla bezdomnych muszą spełnić odpowiednie wymagania i wziąć udział w konkursie, żeby dostać dofinansowanie – mówi Daniela Motak, rzeczniczka tarnowskiego magistratu.

– Chce kolejny raz podkreślić, że działamy na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To nie jest nasza decyzja. Musimy postępować zgodnie z prawem. Ta znowelizowana ustawa mówi, że w przyszłym roku nie możemy już przekazać pieniędzy z budżetu tej placówce. Może ona przystąpić do konkursu – dodaje rzeczniczka.

Sam Leszek Golba jednak zauważa, że placówka nie spełnia wymogów ustawy. Chodzi między innymi o odpowiednią powierzchnię pokoi, rozstaw łóżek i wymagania odnośnie przyjmowanych osób. W tym wypadku fundacja zdecydowała, że sama w pełni pokryje koszty utrzymania noclegowni i łazienki.

Posłuchaj:
Leszek Golba
Daniela Motak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN