Leczenie lasem, czyli sposób na zdrowie i odreagowanie

07.11.2019

Leśne kąpiele w Jamnej to propozycja szczególnie na jesień, gdy ścieżka przyrodniczo – sensoryczna dosłownie tonie w liściach.

Nowo powstały szlak pomaga korzystać z leczniczych walorów lasu. Jak pokazują badania naukowe, las koi nerwy, łagodzi stres.

Podczas kontaktów z przyrodą zwalnia puls, obniża się ciśnienie krwi, mózg zaczyna produkować endorfiny. I wcale nie trzeba zamęczać się na siłowni, wystarczy wyjść do lasu, do przyrody.

Jak mówiła w Pulsie Regionu Katarzyna Sypek, koordynatorka projektu Leśne Kąpiele w Jamnej, ścieżka zaczyna się koło bacówki od ogrodu kwiatowego, który jest kompozycją krzewów i ziół.

A te zawierają naturalne antybiotyki. Dalej zaczyna się już podróż po lesie.

– Leśne kąpiele wzdłuż drzew iglastych, buków i grabów nie są przypadkowe. Buk jest antidotum na stres, lęki i napięcia. Grab jest wskazany dla osób z dolegliwościami reumatycznymi, sosna wzmacnia, ale ma też wpływ na dolegliwości związane z astmą. Świerk poprawia pracę serca i łagodzi bóle stawów. Czując zapach tych drzew, czujemy fitoncydy, a one obniżają stężenie cholesterolu, regulują poziom glukozy, zapobiegają zakrzepicy, przeciwdziałają miażdżycy oraz nowotworom krwi.

Przejście ścieżką trwa kilkadziesiąt minut w zależności od tempa uczestnika, postojów oraz ćwiczeń.

Projektu Leśne Kąpiele w Jamnej zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu z turystyki “Małopolska Gościnna” 2019.

Posłuchaj:
Katarzyna Sypek
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN