Lecznicze kąpiele w Ciężkowicach coraz bardziej realne

07.04.2021

Gmina Ciężkowice pozyskała pierwsze środki na wykonanie odwiertu IGNACY. Dzięki niemu w gminie powstanie długo wyczekiwane ujęcie wód leczniczych ze źródeł siarczkowych.

Gmina uzyskała na ten cel rządowe dofinansowanie, które pokrywa 25% kosztów wykonania odwiertu, teraz po stronie samorządu leży pozyskanie pozostałej sumy.

Gmina Ciężkowice otrzymała 2 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na wykonanie odwiertu ujęcia wód leczniczych. Sam odwiert zlokalizowany będzie na terenie Parku Zdrojowego, jego koszt we wniosku był szacowany na 8 milionów. Ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu przewidujemy na kwiecień 2022 roku, a zakończenie i wykonanie odwiertu w 2023 roku – mówi Stanisław Krawiec pełniący funkcję burmistrza Ciężkowic.

Otwór badawczy będzie miał głębokość jednego kilometra. O leczniczych wodach na terenie gminy Ciężkowice mówi się od ponad 100 lat. Pomysłodawcą utworzenia uzdrowiska jest Ignacy Jan Paderewski.

W latach 50. ubiegłego wieku w przysiółku Rakutowa wykonano pierwszy odwiert, z którego do dziś wypływa słono-alkaiczna woda siarkowa z zawartością wolnego siarkowodoru. Z przeprowadzonych badań wynika, że wody nadają się między innymi do leczenia schorzeń reumatycznych, zapaleń nerwów obwodowych oraz chorób skóry.

Źródła mają zasilić strefę uzdrowiskową Parku Zdrojowego w formie między innymi basenów i kaskadowych cieków wodnych.

Wykonanie odwiertu to kolejny krok miasta na drodze do uzyskania statusu uzdrowiska.

Posłuchaj:
Stanisław Krawiec
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN