Lekcje języka migowego dla pracowników MCK Sokół [ZDJĘCIA]

21.02.2019

Pracownicy Małopolskiego Centrum Kultury Sokół jeszcze lepiej będą władać językiem migowym. Kurs obejmie 22 osoby. Dla większości z nich będzie to dalsza część nauki, ale w tym gronie są też osoby, które zaczną od podstaw.

Pracownicy MCK Sokół chętnie uczą się języka migowego, wynika ze słów Katarzyny Kożuch. – Ja rozpoczęłam naukę w 2018 roku. Na początku trzeba otworzyć się i przełamać. Język opiera się na gestykulacji i trzeba mówić całym ciałem. Początki były trochę problematyczne, ale z czasem jest coraz lepiej.

Kursy języka migowego są dofinansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Dzięki tym umiejętnościom, MCK Sokół jeszcze bardziej otworzy się na osoby głuche i niedosłyszące. Gdy tworzą się nowe możliwości, pojawiają się osoby, które chcą z tego skorzystać – podkreśla Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie.

Odwiedzają nas grupy osób głuchych lub niedosłyszących, ale zależy nam też na indywidualnych odbiorach. Uczymy się języka i jesteśmy otwarci – podkreśla Katarzyna Kożuch.

Pracownicy MCK Sokół uczą się języka migowego podczas lekcji prowadzonych przez Polski Związek Głuchych. – Teraz będziemy mieć dwie grupy. Będą początkujący, ale też nieco bardziej zaawansowani – podkreślił Adam Stromidło, prezes małopolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych w Krakowie.

Pracownicy sądeckiego Sokoła zaznaczają, że reakcje osób posługujących się tylko językiem migowym są bardzo pozytywne. Osoby głuche i niedosłyszące cieszą się, że mogą bez większych problemów porozumieć się z pracownikami MCK Sokół.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) -Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN