Lepiej się oddycha na Starówce, ale na osiedlach jednorodzinnych wciąż mieszkańcy skarżą się na smog

13.10.2021

1 milion 100 tys. złotych trafiło w tym roku na likwidację kopciuchów w Tarnowie i na montaż odnawialnych źródeł energii.

Udało się zlikwidować około 300 pieców i zamontować 100 paneli fotowoltaicznych.

– Zdecydowanie poprawiła się sytuacja na tarnowskiej Starówce, gdzie w sezonie grzewczym trudno było oddychać – mówi dyr. Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie Marek Kaczanowski.

– Na Starówce się bardzo poprawiło, niewiele pozostało już lokali ogrzewanych węglem, mnóstwo kamienic zostało podłączonych do sieci miejskiej czy do gazowej i to w znaczącym stopniu zmniejszyło emisję zanieczyszczeń w obrębie Starówki. Zaczynaliśmy nasze działania 20 lat temu właśnie od Starówki, bo tam było najgorzej.

Wciąż jednak na osiedlach domków jednorodzinnych mieszkańcy narzekają na smog w sezonie grzewczym.

– Wychodzi się z mieszkania i od razu czuć ten smród okropny, czasem okna się nie da otworzyć. Jak tylko się chłodno zrobiło, pogorszyła się jakość powietrza. Zwracam uwagę wszystkim, którzy palą nie tym, co trzeba, a tym bardziej gdy spalają śmieci. Mieszkam koło Piaskówki i w zimie jest tragedia.

Do dopłat do pieców, jak i paneli fotowoltaicznych wciąż jest w Tarnowie kolejka, mimo zwiększanej kilkakrotnie w tym roku kwoty dofinansowania.

Mieszkańcy będą musieli poczekać jeszcze do przyszłego roku na kolejny budżet.

– Do zlikwidowania pozostało w mieście jeszcze około półtora tysiąca starych kopciuchów – mówi dyr. Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie Marek Kaczanowski.

– Najgorzej jest na osiedlach domów jednorodzinnych. nawet jak znajdzie się kilka domów opalanym paliwem stałym, to potrafią one zanieczyścić nawet w promieniu setek metrów i tam też mamy interwencje od mieszkańców.

O dopłaty do zmiany ogrzewania, montażu źródeł energii odnawialnej, ocieplenia czy wymiany stolarki okiennej można starać się cały czas też z rządowego programu Czyste powietrze.

Wydział Ochrony Środowiska koordynuje przyjmowanie wniosków i pomaga w ich składaniu.

Posłuchaj:
Marek Kaczanowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN