Lepsze oferty pracy, ale płace wciąż znacznie gorsze niż w Rzeszowie czy w Krakowie

06.06.2019

Tarnowskie Targi Pracy z porównaniem do tych sprzed dwóch czy trzech lat świecą pustkami. Jedni przyszli, by zmienić pracę na lepiej płatną, inni by coś w ogóle znaleźć, bo właśnie stracili zatrudnienie, albo jeszcze inni szukali szkolenia, by się przekwalifikować.

Zapytaliśmy poszukujących pracy, czy w Tarnowie poprawia się rynek pracy i czy oferty oraz płace są lepsze.

Jak mówią, w samym Tarnowie są oferty, ale wciąż za niskie zarobki. Żeby lepiej zarobić, trzeba w innym mieście szukać.

– Miałem ofertę pracy np. w Krakowie – 5 tys. zł – tylko trzeba byłoby dojeżdżać. Na pewno jest więcej ofert w samym Tarnowie, ale jeśli chodzi o zarobki, to już dużo gorzej. Lepsze oferty są, ale poza Tarnowem. – Tu trzeba pracować za minimalną. – Duża jest różnica w płacach między Rzeszowem czy Krakowem a Tarnowem. W Tarnowie nie ma perspektyw, ludzie wyjeżdżają.

Było sporo ofert dla informatyków, finansistów, do obsługi kas w sklepach czy prac budowlanych oraz w zawodach spawaczy, kierowców czy operatorów obrabiarek.

Jak mówią pracodawcy, jest coraz mniej pracowników. Przekonują, że praca czeka i w tym roku lepiej płatna.

– Widać, że zmienił się bardzo rynek, jeśli chodzi o pracownika, jest ich coraz mniej, co pokazują te targi. Widać, że zmieniła się też oferta, jest to też bardziej oferta do ludzi młodych i nie tylko w sektorze budowlanym. Zdecydowanie oferujemy też wyższe stawki, niż jeszcze w ubiegłym roku. – Warunki są dużo lepsze i pracownicy mają w czym wybierać. Oferujemy też dużo benefitów, by pracowników zachęcić.

XXVI Targi Pracy odbyły się w hali przy Krupniczej. Organizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy.

Było ponad 1200 ofert, w tym prawie 70 firm.

Dodajmy, że stopa bezrobocia spada i na koniec kwietnia osiągnęła poziom 5 procent w Tarnowie i 6,5 procent w powiecie tarnowskim.

Zarejestrowanych jest ponad siedem tysięcy osób. Jest to o blisko czterysta osób mniej niż w ubiegłym roku o tej samej porze.

Posłuchaj:
Szukający pracy
Pracodawcy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN