Bez obaw o linię kolejową z Podłęża na Sądecczyznę?

22.08.2018

Rząd nie wycofuje się z planów budowy linii kolejowej Podłęże – Piekiełko – informuje rzecznik PKP PLK Dorota Szalacha. To odpowiedź na sugestie posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Czerwińskiego. Jak informowaliśmy was w wiadomościach RDN Nowy Sącz, Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło koncepcję linii kolejowych prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego w Warszawie, który ma powstać za 10 lat.

Dzięki tym połączeniom pasażerowie mają szybko poruszać się po całej Polsce. Na liście zabrakło jednak planowanej trasy z Nowego Sącza przez Piekieł, znalazła się tu za to dotychczasowa przez Tarnów i Kielce. Więcej o tym przeczytacie też tutaj.

PKP PLK dementuje jednak, żeby to wpływało na zmiany planu budowy. Na razie prowadzony jest przetarg na przygotowanie dokumentacji dla nowej linii Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz.

Do sprawy odniósł się też sam minister Andrzej Adamczyk, który zapewnił, że postępowanie przetargowe jest już na ukończeniu. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy może zostać podpisana umowa na wykonanie projektu technicznego. Na przebudowę szlaku kolejowego między Chabówką a Nowym Sączu w rządowej kasie zarezerwowanych jest 700 mln złotych.

Przypomnijmy, że PKP ma zamiar wybudować 58 kilometrów nowych torów. Na istniejącym odcinku powstaną za to m.in. estakada i dwa tunele.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN