Łowcy poroża na tropie jeleni – nie wszystkie chwyty dozwolone [WIDEO]

05.02.2018

Poroża jeleni wciąż stają się obiektem poszukiwań. Mimo, że zwierzęta zrzucają je najczęściej na przełomie lutego i marca, to już początkiem lutego można spotkać osoby, które tropią jelenie w lasach naszego regionu. Stanisław Michalik, nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna alarmuje, że dzieje się to często kosztem innych zwierząt.

– Jest to plaga patrząc na spokój w lesie. Zwierzęta, które mieszkają w lesie, nie powinny być przepędzane, nie musiały uciekać na duże dystanse – mówi Stanisław Michalik.

Przepisy prawa w Polsce mówią, że poroże, które znajdzie zbieracz, należy do niego. Dlatego trudno komukolwiek zabronić zdobywać to poroże, czy je aktywnie poszukiwać. Niestety zbieracze wchodzą często w miejsca, gdzie są ostoje zwierzyny, gdzie są młode pokolenia lasu, chodzą z psami. Niedoświadczeni zbieracze chodzą za każdym tropem jelenia, niekoniecznie rozróżniając trop jelenia byka od jelenia łani, czasem idą nawet za tropem dzika – dodaje nadleśniczy.

Jednak poszukiwacze poroża, którzy na wyprawę do lasu zabierają psa biegającego bez smyczy i kagańca, mogą zapłacić karę. Nie wolno też dokarmiać jeleni i zastawiać na nie pułapki, by w ten sposób zdobyć poroże.

Posłuchaj:
Stanisław Michalik
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN