Magistrat nie ma pieniędzy na dofinansowania do wymiany pieców – interwencja RDN

05.04.2018

Słuchacze RDN Nowy Sącz alarmują, że sądecki magistrat nie ma już pieniędzy na dofinansowania do wymiany kotłów na bardziej ekologiczne. Taką wiadomość usłyszała w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącz pani Zofia, która była zainteresowana udziałem w programie.

– Dowiedziałem się, że cały program dofinansowania jest już zamknięty i żadne wnioski nie będą przyjmowane. Urzędniczka poinformowała mnie, że nie wiadomo kiedy będzie taka możliwość bo podobno nie ma pieniędzy – informuje pani Zofia.

Na prośbę naszej słuchaczki sprawdziliśmy w sądeckim magistracie, czy faktycznie nie ma już pieniędzy na dofinansowania. Jak się okazało, wnioski mieszkańców nie są już przyjmowane, ponieważ było dużo chętnych i lista została zapełniona końcem ubiegłego roku.

– Miejsca na liście zostały już wyczerpane – wyjaśnia Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. – Cieszy mnie to, że mieszkańcy rozumieją problem zanieczyszczenia powietrza, a także liczą pieniądze i widzą, że wymiana kotła się opłaca – dodaje.

W tym roku dofinansowanie dostaną jedynie osoby, które wnioski złożyły do końca tamtego roku. Mogą one liczyć na 8 tysięcy złotych na zakup pieca i kolejne 6 tysięcy na jego wymianę. Warunkiem jest odpowiednia termomodernizacja budynku, na którą z kolei nie ma dofinansowania. Teraz mieszkańców objętych programem odwiedzają audytorzy, którzy sprawdzają czy budynki spełniają wymogi.

Pocieszające jest to, że pod koniec 2018 roku może pojawić się kolejny program wymiany kotłów. Tym razem pieniądze mają pochodzić z rządowego programu STOP SMOG. Oprócz dofinansowania na zakup i wymianę kotła, miasto może przekazać pieniądze na termomodernizację budynków.

Z tego programu mają skorzystać najubożsi mieszkańcy miasta.

Tylu chętnych do wymiany kotłów to znak, że coraz więcej Sądeczan dostrzega potrzebę troski o czyste powietrze. Już teraz widać efekty. Przez ostatnie lata, w ujęciu rocznym, w mieście spada średnie stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu. Dopuszczalna średnia roczna norma stężenia wynosi 40 mikrogramów na metr sześcienny.

– W 2016 roku roczne stężenie wynosiło 41 mikrogramów na metr sześcienny. Cały czas analizujemy sytuacje za 2017 rok, ale stężenie nie powinno przekroczyć 42 – wyjaśnia Ewa Gondek, z działu Monitoringu Jakości Powietrza sądeckiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Wynika z tego, że w mieście normy przekraczane są minimalnie. Najgorzej jest w zimie, gdy przyjdą mrozy i utrzymuje się bezwietrzna pogoda. Wtedy przekroczenia są nawet kilkunastokrotnie. Ważny elementem walki ze smogiem jest nie tylko wymiana pieców, ale również rodzaj paliwa, z którego korzystamy.

Problem niskiej emisji może zniknąć wtedy, gdy przestaniemy palić węglem. Jednak w Nowym Sączu nie wszędzie dociera sieć gazowa i ciepłownicza. Dlatego miasto stara się o dofinansowanie do zakupu węgla niskoemisyjnego. W mieście potrzebne są też nowe przepisy, które zlikwidują problem ze sprzedażą węgla złej jakości.

Ostatnio pojawił się też pomysł wprowadzenia w mieście uchwały antysmogowej, która określałaby rodzaj kotła i paliwa jakim można palić. Podobna uchwała obowiązuje od 2017 roku na terenie całej Małopolski. Zakazuje między innymi montażu nowych kotłów, które nie spełniają najwyższych norm emisji. Przepis obowiązuje również w Nowym Sączu. Zakłada się, że za niecałe 10 lat zostaną wymienione wszystkie piece na terenie województwa.

Posłuchaj:
Pani Zofia
Marta Wieciech-Kumięga
Ewa Gondek
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN