Małgorzata Kołpa: Moim marzeniem jest stworzenie Akademii Tarnowskiej

12.07.2020

O swoich planach i pomysłach na tarnowską PWSZ na najbliższe lata mówiła na konferencji prasowej rektor-elekt Małgorzata Kołpa.

Wśród priorytetów nowo wybrana rektor wymienia odbudowanie wspólnoty akademickiej i renomy uczelni, otwartość na środowisko akademickie i samorządowe, modernizację bazy dydaktycznej i kontynuację badań fokusowych z pracodawcami.

– W planach jest również podniesienie rangi uczelni do Akademii Tarnowskiej – mówi Małgorzata Kołpa.

Marzeniem moim i zespołu jest dochodzenie małymi kroczkami do Akademii Tarnowskiej. Zmiana mentalności nie jest prosta, jest to brutalne, ale przez szesnaście lat ten proces jakoś nie był zbyt mocno wdrażany. Opieraliśmy się głównie na kadrze krakowskiej, bo nie było ludzi z Tarnowa. Powoli chcemy budować naszą uczelnię w oparciu o naszą kadrę. Mocna, mała akademia.

Jak dodaje, na uczelni pracuje wielu młodych wykładowców, którzy poszerzają swoje kwalifikacje. Do końca roku planowanych jest kolejnych pięć habilitacji i kilkanaście doktoratów.

W styczniu na uczelni powołane zostało również Centrum Transferu Technologii, które rozpocznie swoją działalność w nowym roku akademickim.

Odpowiedzialnym za wdrożenie projektu będzie prof. Rafał Kurczab.

Centrum Transferu Technologii to jest następny krok w kierunku współpracy z miastem, z lokalnym przemysłem, przedsiębiorcami i uczelniami – jesteśmy otwarci na Kraków, Rzeszów, Mielec, Dębicę. Ministerstwo do tej pory w ustawie uczelniom takim jak my nie dawało narzędzi do tego, żeby się starać o projekty, żeby na pełni praw współpracować z przemysłem, starać się wspólnie z przedsiębiorcami o pozyskiwanie funduszy dodatkowych. Sporym wytrychem jest właśnie powołanie Centrum Transferu Technologii – mówi Rafał Kurczab.

Obecnie na uczelni trwa rekrutacja na rok akademicki 2020/21. Tegoroczni maturzyści mogą logować się do systemu jeszcze przed otrzymaniem wyniku egzaminów dojrzałości.

Posłuchaj:
Małgorzata Kołpa
Rafał Kurczab
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN