Małopolska gotowa przyjąć Słowaków chorych na Covid-19

25.02.2021

Informacje o gotowości polskich służb medycznych na przyjęcie pacjentów ze Słowacji przekazał radiu RDN wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Ostateczną decyzję w tym temacie ma podjąć minister Adam Niedzielski.

W ostatnich tygodniach w Słowacji drastycznie wzrosła liczba pacjentów chorych na covid-19. W związku z tym władze tamtego kraju zdecydowały się na uruchomienie Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, w ramach którego zaoferowano Słowacji pomoc Polski, Austrii i ewentualnie Węgier.

Taka decyzja pokazałaby naszą europejską solidarność – powiedział radiu RDN Małopolska wojewoda Łukasz Kmita.

– W małopolskich szpitalach zostało przygotowanych podczas drugiej fali epidemii bardzo dużo miejsc, z których mogli skorzystać chorzy na koronawirusa. Dzisiaj ta liczba miejsc wynosi około 1800 miejsc dostępnych w każdym momencie. Mamy też swoisty bufor bezpieczeństwa jeśli chodzi o szpitale tymczasowe, i myśle że żaden szpital nie odmówiłby przyjęcia Słowaków.

W samej Małopolsce w rezerwie jest kilka szpitali tymczasowych. Jeden z nich jest zlokalizowany w hali “Jaskółka” w Tarnowie, gdzie według wcześniejszych zapowiedzi polityków, można przygotować łóżka dla ponad 100 pacjentów. Wolnymi miejscami dysponuje także szpital tzw. covidowy w Krynicy Zdroju. Tu w placówkę tymczasową został przekształcony 20. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Słowacji poinformował w zeszłym tygodniu, że Polska jest gotowa przyjąć 200 chorych na COVID-19 Słowaków i umieścić ich na oddziałach intensywnej terapii.

Posłuchaj:
Łukasz Kmita
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN