Małopolska kurator oświaty obiecuje, że zwolnień nauczycieli nie będzie

22.06.2018

Nie będzie zwolnień nauczycieli w małopolskich szkołach. Taką deklarację złożyła podczas wizyty w Zakliczynie małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Jej zdaniem, mimo reformy szkół oraz likwidacji gimnazjów, w całym województwie, wzrosła liczba nauczycieli. – W najbliższym roku szkolnym, będziemy potrzebować kolejnych pedagogów – mówi reporterowi RDN Barbara Nowak. – Wiemy z arkuszy organizacyjnych, że jest potrzebnych jeszcze 4800 nauczycieli. Nie oznacza to, że wszyscy będą zatrudnieni na cały etat. W takim wymiarze czasu na ten moment potrzebujemy około 500. Nie ma obecnie czegoś takiego, jak zwolnienie nauczyciela w pełni kwalifikowanego. Jeżeli była mowa o odejściach nauczyciela ze szkoły, to głównie były to przejścia na emeryturę i ewentualne czasowe zmniejszenia etatów – dodaje kurator.

W co trzeciej małopolskiej szkole, nauka odbywa się na dwie zmiany. To efekt większej liczby uczniów, a także kłopotów lokalowych wielu placówek. – Liczymy, że w najbliższych latach to się poprawi – dodaje Barbara Nowak. – W 30 procentach szkół, nie pracują na jedną zmianę, czasami nauka odbywa się na dwie zmiany. Mamy takie sytuacje, że musimy wybudować szkołę. Liczymy, że w tym roku zapadną takie decyzje, które wskażą rodzicom, że te nowe placówki w takim a nie innym miejscu będą. Że będą tam mogli posłać swoje dzieci. Jesteśmy w pełni nadziei że szkoły wkrótce będą jednozmianowe oraz na to, że wszystkie dzieci będą miały blisko do szkoły

W czasie wakacji, kuratorium oświaty będzie nadzorować kolonie oraz półkolonie, które będą organizowane w Małopolsce.

Posłuchaj:
Barbara Nowak
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN