Małopolska otrzyma z UE 1,5 mld euro. Na co może liczyć region tarnowski?

22.01.2021

Pieniądze zostaną przyznane w ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Łącznie Polska ma otrzymać 76 mld euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

60 procent tej kwoty ma być przeznaczone na realizowanie inwestycji na poziomie krajowym. 40 procent ma trafić na programy regionalne, które mają być zarządzane przez marszałków województw. Małopolska ma łącznie otrzymać ponad 1,5 mld euro.

Jak mówi Marta Malec Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wskazać konkretne inwestycje, które zostaną wykonane w regionie tarnowskim.

– Jako Zarząd Województwa Małopolskiego już wstępnie wskazaliśmy w strategii rozwoju województwa Małopolskiego na co chcemy przeznaczać środki finansowe, które również pochodzą ze środków unijnych. Na pewno będzie to rozwój małopolskiego biznesu, na pewno będzie to służba zdrowia, energetyka, edukacja oraz transport.

Jednak jak dodaje Marta Malec-Lech, Zarząd Województwa Małopolskiego czeka na konsultacje społeczne w tej sprawie. Rozpoczęły się one we wtorek 19-ego stycznia i potrwają do do 16 lutego.

Posłuchaj:
Marta Malec-Lech
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Łukasz Smetana
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN