Małopolskie Kuratorium Oświaty wciąż bada sprawę likwidacji Szkoły Podstawowej w Łyczanej

06.03.2019

Kuratorium Oświaty w Krakowie sprawdza, czy Szkoła Podstawowa w Łyczanej może być zamknięta. Z prośbą o wydanie opinii kuratora w tej sprawie zwróciła się gmina Korzenna.

Jak już informowaliśmy w radiu RDN Nowy Sącz, podczas zebrania wiejskiego w Łyczanej mieszkańcy zdecydowali o likwidacji szkoły. To jednak nie podoba się drugiej stronie, czyli rodzicom uczniów. Postanowili oni zadziałać i przygotować pismo, w którym proszą, aby szkoła nie była zamknięta. – Podpisywali się pod nim zarówno rodzicie, jak i mieszkańcy Łyczanej – mówi jeden z rodziców. – Nie zgadzamy się z likwidacją szkoły. Mamy dzieci tutaj na miejscu i możemy liczyć na to, że są one dopilnowane przez nauczycieli. Każde dziecko może liczyć na to, że jest mu poświęcona uwaga – dodaje kolejny z rodziców.

Jak dowiedział się nasz reporter, Kuratorium Oświaty w Krakowie otrzymało pismo. Ma teraz zbadać, jaka będzie liczba uczniów w szkole w przyszłych latach, sprawdzi stan i możliwości infrastruktury szkolnej, standard budynku i bezpieczeństwo.

Kuratorium sprawdzi też, czy w przypadku likwidacji szkoły dzieci będą miały możliwość nauki w innych pobliskich szkołach i czy będą mogli do nich dojechać. Na razie kurator nie określa jednak, kiedy poznamy wyniki tych działań.

Już teraz na część tych pytań odpowiada Leszek Skowron. Wójt gminy Korzenna zapewnia jednak, że uczniowie nie będą mieli problemu z dojazdem. W przypadku likwidacji szkoły, pieniądze mają pozostać w oświacie. – Mamy bardzo dużą sieć szkół. Włącznie z tą szkołą jest to 13 placówek na 16 wsi, co jest bardzo dużą liczbą. W połowie z nich mamy niewielkie klasy, do każdej z gmina musi dopłacać. Tutaj nie ma żadnych oszczędności, będzie przesunięcie tych pieniędzy na inne potrzeby w oświacie.

Kuratorium Oświaty bierze też pod uwagę dostarczone do Krakowa argumenty rodziców dzieci. Będą one teraz konfrontowane z argumentami o likwidacji szkoły.

Posłuchaj:
Leszek Skowron
Rodzice
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN