Marcinka się sypie, kto powinien zabezpieczyć ruiny? – interwencja RDN

10.04.2018

Ulubione miejsce spacerowe tarnowian, a także ciekawy punk obserwacyjny mocno niszczeje. To m.in. obserwacje mieszkańców, którzy niedawno sprzątali ruiny zamku na Górze św. Marcina.

Niektórzy wręcz pytają czy ruiny są bezpieczne. – Nie jest tutaj bezpiecznie ze względu na te sypiące się kamienie, zwłaszcza, że w ciepłe dni przychodzi tutaj dużo rodzin z małymi dziećmi. Jest to piękne miejsce z widokiem na Tarnów i te mury mogłyby być odbudowane i zadbane. Nikt się tym nie interesuje. W tym momencie nie wygląda to imponująco, a z roku na rok jest coraz gorzej – dodają.

Tarnowscy społecznicy, którzy zwrócili się do radia RDN, także alarmują, że ruiny są w coraz gorszym stanie.

Miłośnik tarnowskiej Marcinki Wiesław Marszalik – działacz i społecznik przekonuje, że jeżeli właściciel tak ważnego dla miasta obiektu nie interesuje się nim, to miasto powinno wręcz naciskać, by spadkobierca wywiązywał się ze swoich obowiązków dbania o zabytek. – Jeżeli właścicielem jednostki ważnej dla narodu jest ktoś prywatny, obowiązują go zasady, dbanie o ten zabytek. Ale tych jego zobowiązań mają pilnować urzędy. Jest to tak ułożone prawnie, że rękę nad tym wszystkim powinien trzymać konserwator zabytków – dodaje społecznik.

Mimo że ruiny nie należą do miasta, to leżą na jego terenie. Pytamy magistrat do kogo należy odpowiedzialność za bezpieczeństwo.

Rzeczniczka Daniela Motak informuje, że nie do Urzędu Miasta. – Zamek nie jest własnością miasta, jest własnością państwa Sanguszków, tak stanowi księga wieczysta, w związku z tym miasto nie może tych ruin ogrodzić, nie możemy w ten sposób wydatkować publicznych pieniędzy. W 2013 roku małopolski wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję nakazującą właścicielom przeprowadzenie prac konserwatorskich przy ruinach zamku jako zabytku i ich zabezpieczenie – tłumaczy.

Jednak do tej pory nie widać, by ktokolwiek podjął kroki w tej sprawie.

Rzeczniczka przekonuje, że miasto od dekady stara się o uznanie go za właściciela tego terenu. Jednak wciąż są komplikacje.

Jej zdaniem termin wydania odpowiedzi w tej sprawie znów został odroczony – tym razem do czerwca bieżącego roku.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Wiesław Marszalik
Daniela Motak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN