Maseczki – przypominamy jak je nosić

22.10.2020

Choć do zakrywania ust i nosa mogą posłużyć części odzieży lub przyłbice, wciąż najczęściej stosowane są maseczki ochronne. Jak stosować je prawidłowo?

Przed założeniem maseczki należy zdezynfekować ręce bądź umyć je dokładnie mydłem z wodą. Przy zakładaniu maseczki należy upewnić się, że przylega ona do twarzy i zakrywa całkowicie podbródek, usta i nos.

Nie powinniśmy dotykać maseczki już po jej założeniu, a zużytą powinniśmy zdejmować, trzymając za sznurki bądź gumki, nie dotykając jej przedniej części. Po zdjęciu maseczki należy ponownie zdezynfekować dłonie.

Ważny jest także czas użytkowania maseczki.

Warto sobie zdać sprawę z jednej rzeczy – według wytycznych WHO taka maseczka nie powinna być noszona dłużej niż 15, góra 20 minut, to znaczy do objawów zawilgocenia. Nawet nie musi to być wizualnie widoczne, wiadomo, że oddychamy, para wodna wydostaje się z płuc i wtedy taka maseczka przestaje spełniać jakąkolwiek rolę ochronną, a może być przyczyną namnażania się bakterii. Więc po 15-20 minutach taka maseczka powinna być zdejmowana i nie wolno jej używać powtórnie – mówi dr n. med. Zbigniew Martyka, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

W przypadku maseczek bawełnianych, które zazwyczaj używamy wielokrotnie, należy je dezynfekować po każdorazowym zastosowaniu – spryskać roztworem lub wyprać w wysokiej temperaturze (minimum 60 st. C).

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 należy również często myć ręce, zachować dystans społeczny, nie dotykaj oczu, nosa ani ust, a podczas kaszlu lub kichania zakrywać nos i usta wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką.

Posłuchaj:
Zbigniew Martyka
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo(NS) - Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN