Masowe szczepienia na Bocheńszczyźnie i w powiecie brzeskim dopiero w maju

15.04.2021

W powiatach bocheńskimi brzeskim powstanie po jednym punkcie szczepień powszechnych – zdecydował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Na tym terenie szczepienia w praktyce nie ruszą jednak w przyszłym tygodniu.

Wcześniej podawany termin uruchomienia szczepień w większych, specjalnie przygotowanych na tę okoliczność punktach to 19 kwietnia. Teraz okazało się, że w tym dniu rozpocznie się pilotaż, w praktyce natomiast szczepienia powszechne mają ruszyć w pierwszej dekadzie maja.

W Bochni punkt zaaprobowany przez wojewodę jest zlokalizowany w Zespole Szkół nr 2, czyli popularnym Mechaniku. Wojewoda nie zgodził się na razie na lokalizację drugiego punktu, o który zabiegał starosta, w łapanowskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

W Brzesku punkt szczepień powszechnych ma powstać w szpitalu powiatowym.

W specjalnym namiocie będzie się odbywała kwalifikacja, tam też będą wypełniane i składane ankiety – tłumaczy starosta Andrzej Potępa.

– Potem będą pacjenci wchodzić do pomieszczenia już stałego, dużego, gdzie będą co najmniej cztery punkty szczepień. Następnie wejdą do specjalnego namiotu, gdzie muszą odczekać te 15 minut. I będą mogli pójść do domu.

Zarówno w Brzesku, jak i w Bochni punkty mają zapewnić możliwość podania szczepionek 600 osobom dziennie. Z szacunków brzeskiego starostwa wynika, że zaszczepieniem się może być zainteresowanych na tym terenie około 35 tysięcy osób.

Liczba ta powstała z odjęcia od populacji powiatu mieszkańców zaszczepionych i mających poniżej 18 lat.

Posłuchaj:
Andrzej Potępa
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy - odc. 2
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) -Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN