Medioteka w budynku dworca w Mościcach?

16.02.2021

Jak wiecie z naszych wiadomości, ruszyła procedura wpisania dworca w Mościcach do rejestru zabytków. Po raz kolejny pojawiają się też pomysły co mogłoby powstać w przyszłości budynku dworca.

Przewodniczący Rady Osiedla “Mościce” Jan Wielgus uważa, że warto powrócić do tematu stworzenia tam medioteki. Dyskusje nad jej stworzeniem były już parę lat temu, ale zakończyły się fiaskiem.

Zabytkowy, modernistyczny budynek dworca w Mościcach bardzo by się do stworzenia takiego miejsca nadawał – twierdzi Jan Wielgus.

– Medioteki bardzo brakuje w Tarnowie, a nie ma w tej chwili szans na to, żeby mogła gdzieś powstać. Uważaliśmy, że ten budynek, będzie bardzo dobry. Tak myślę, że można by do tego powrócić. Z drugiej strony może budynkiem warto by zainteresować władze wojewódzkie, może Grupę Azoty, bo jest tam pewien potencjał, który można wykorzystać.

Jak mówiła radiu RDN kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie Paulina Obara nie ma żadnych zaleceń, jakie funkcje miałby pełnić w przyszłości dworzec w Mościcach.

– Chcemy obiekt utrzymać w formie takiej, jakiej jest, żeby nie uległ przebudowie czy rozbiórce. Właściciel może go dostosować do każdej funkcji, nie mamy tu zaleceń. Jednak nie może nowa funkcja bardzo ingerować we wnętrze obiektu – dzielić go czy też rozbudowywać obiekt.

Obecnie właścicielem dworca w Mościcach jest PKP. Od momentu uruchomienia procedury aż do czasu wpisu do rejestru zabytków w budynku nie można przeprowadzać żadnych prac. Taka procedura może potrwać około 3 miesięcy. Gdy to nastąpi, właściciele nieruchomości będą mogli starać się o dotacje z Ministerstwa Kultury, Urzędu Ochrony Zabytków lub Urzędu Marszałkowskiego.

Posłuchaj:
Jan Wielgus
Paulina Obara
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN