Miasto próbuje odzyskać działkę, by prowadzić odwierty geotermalne

12.10.2020

Na terenie działki przy ulicy Traktorowej w Tarnowie w pobliżu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej najprawdopodobniej są złoża termalne.

Odwierty próbne w 100 procentach ma finansować samorządom program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Koszty odwiertu to 20 milionów zł.

Aby miasto mogło starać się o środki, musi być jednak właścicielem działki, a obecnie jest ona w zasobach tarnowskiego Klastera Przemysłowego. Stąd konieczność odzyskania terenu i zamiany działki na inną.

Jak tłumaczy prezydent Roman Ciepiela, energię mógłby wykorzystać MPEC.

– Doszło do wstępnego spotkania pomiędzy Klastrem, MPEC-em a Urzędem Miasta i ustaliliśmy, że jeżeli powiedzie się odwiert, jeżeli zdobędziemy na niego środki, a badania geologiczne potwierdzą właściwe parametry tych zasobów, które podejrzewamy, że tam są – wynika to m.in. z atlasów geotermalnych – wówczas MPEC jest zainteresowany poborem takiej wody. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy doprowadzimy do zamiany działek i miasto będzie gotowe do złożenia wniosku.

Jak dodaje prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego, Robert Wardzała, trwa proces zamiany gruntów, aby miasto ponownie stało się właścicielem blisko 5-hektarowej działki przy Traktorowej.

– Jesteśmy w trakcie wycen tych gruntów. Już jedną ocenę mam kompletną, do końca tygodnia powinna być kolejna, która da nam podstawę do przeliczenia tej transakcji i wiedzę, o jakich kwotach przy tej zamianie mówimy. Jeżeli dojdzie do pierwszego odwiertu, to kolejnym krokiem jest zbadanie go, to trwa około dwa miesiące i dowiemy się wówczas, czy jest to działanie opłacalne na tyle, by wiercić kolejny odwiert.

Projekt NFOŚ-u ma ruszyć początkiem przyszłego roku, a miasto chce odzyskać działkę przy Traktorowej jeszcze w tym roku.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Robert Wardzała
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN