Miasto odwołuje się w sprawie asfaltu w Parku Sanguszków

10.02.2020

Minister Kultury podtrzymał stanowisko Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnowie o konieczności zerwania nawierzchni w tym zabytkowym terenie.

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie zapowiada kolejne odwołanie, tym razem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – zapowiada w rozmowie z RDN Adam Gurgul, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Jak już informowaliśmy, w 2018 roku miasto wyremontowało drogę przy Pałacu Sanguszków, wypełniając dotąd żwirowe alejki asfaltem. Naprawa drogi odbyła się bez wiedzy konserwatora zabytków.

Ten nakazał demontaż asfaltu, jednak ZDiK odwołał się wtedy do Ministra Kultury twierdząc, że prace odbywały się zgodnie z prawem.

– Będziemy wykorzystywać ścieżkę formalną, która nam przysługuje, i będziemy się odwoływać. Uważamy, że mamy do czynienia z kwestią wykonania prac remontowych, a mamy opinię mówiącą, że prace wykonywane w charakterze robót remontowych nie wymagają tego typu konsultacji i uzyskania zgody. Uważamy, że praca ta nie miała charakteru ingerencji w układ architektoniczny. Na ten moment oczywiście żadnych prac nie będziemy podejmować aż do momentu uzyskania decyzji co do odwołania – mówi Adam Gurgul.

Urząd Ochrony Zabytków chce, by droga miała nawierzchnię mineralno – żywiczną lub mineralną.

Drogę wyasfaltowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych na zlecenie Zarządu Dróg i Komunikacji.

Posłuchaj:
Adam Gurgul
Anna Szczepanek, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN