Miasto wróci na kolejową mapę Polski

28.09.2018

Województwo Podkarpackie dołoży 30 mln złotych do remontu linii kolejowej L25 na odcinku Padew Narodowa – Mielec – Dębica. Umowę w tej sprawie podpisał podkarpacki marszałek z przedstawicielami PKP PLK.

Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku i pochłonie 246 mln złotych, w tym 166mln  to pieniądze z RPO.

– Dzięki tej inwestycji Mielec wróci na kolejową mapę Polski – zauważa Andrzej Szydło, zastępca dyrektora regionu południowego ds. finansowych PLK. – Zostaną przebudowane tory, będzie modernizacja przejazdów kolejowych, peronów i budowa podziemnego przejścia w Mielcu. Dzięki tej inwestycji pociągi pasażerskie będą jeździć 100-120 km/h. Czas przejazdu z Dębicy do Mielca będzie wynosił około 30 minut – zapowiada.

Władysław Ortyl, podkarpacki marszałek podkreśla, że przywrócenie linii kolejowej w Mielcu, to szansa rozwoju gospodarczego dla całego Podkarpacia. – Trwa wyścig między ilością samochodów, które przewożą różne towary do produkcji, bo gospodarka się rozwoju. Pora, aby do tego wyścigu dołączyły połączenia kolejowe – stwierdza.

– Z tego połączenia skorzystają także mieszkańcy Dębicy, którzy pracują w mieleckiej strefie ekonomicznej – przekonuje Mateusz Kutrzeba, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy. – Jest bardzo dużo osób, które dojeżdżają do pracy w Mielcu i jak mówią, gdyby była tylko możliwość, chętnie przesiedliby się na transport kolejowy – mówi.

Pierwszy pociąg na tej linii ma przewieźć pasażerów w grudniu 2020 roku.

Posłuchaj:
Andrzej Szydło
Władysław Ortyl
Mateusz Kutrzeba
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN