Miastu nie udało się wprowadzić podwyżki za śmieci

27.10.2017

Za duże obciążenie dla kieszeni mieszkańców i drastyczna – tak większość radnych z każdej strony sceny politycznej określiła podwyżkę, którą władze miasta przygotowały mieszkańcom i przedstawiły do głosowania radnym na sesji Rady Miejskiej. Podwyżka na razie nie wejdzie w życie, bo żaden radny nie podniósł ręki za jej wprowadzeniem i uchwała nie przeszła.

Jak mówi radny Ryszard Pagacz z PiS, przerzucanie kosztów tylko na mieszkańców jest trochę niesprawiedliwe. – To jest w ogóle nie do przyjęcia, żeby prawie 35 proc. podnosić jednorazowo. Oczywiście, że wzrastają ceny wszystkiego, ale powinniśmy tak podnosić, żeby nie zabolało to ludzi bardzo po kieszeni. Jak zmienialiśmy ustawę śmieciową, to były argumenty, że będzie lepiej, roztaczano świetlaną przyszłość i to wystarczyło na 3 lata tylko. Myślę, że w zarządzaniu należałoby coś zmienić. Może za niskie ceny tych surowców, a może jakieś inne powody są – dodaje radny.

To drastyczna podwyżka, skutki społeczne mogły być niebezpieczne – komentuje radny Mariusz Kajpus z PO. – Nie robiło się tego sukcesywnie, koszty wszystkiego rosną i na jeden raz to za dużo. Skutki społeczne tej podwyżki mogłyby być dużo gorsze niż odzyskane stąd pieniądze. Trzeba jakiś złoty środek znaleźć – mówi Mariusz Kajpus.

Miasto tłumaczyło podwyżkę tym, że opłata za odbiór śmieci jest jedną z najniższych w województwie. – Wachlarz usług, który gmina daje mieszkańcom w opłacie śmieciowej, jest zbyt duży w stosunku do tego, co płacą tarnowianie. Ta stawka jest najniższa w Małopolsce w stosunku do zakresu usług. Chodzi głównie o częstotliwość wywozu i możliwość oddania praktycznie wszystkich rodzajów odpadów w każdym momencie – mówi Mariusz Burnóg, prezes MPGK.

Miasto dokłada rocznie do śmieci ok. 1 miliona 300 tys. zł. Chciało podnieść opłaty o 3 zł – dla tych, którzy segregują śmieci, i 5 dla tych, którzy tego nie robią.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Mariusz Kajpus
Mariusz Burnóg
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN