Do miejskich rowerów dołączą skutery i hulajnogi

27.06.2019

Rowery na tyle przyciągnęły mieszkańców, że urzędnicy zdecydowali się na współpracę z firmą, która na własną rękę wprowadzi w Tarnowie elektryczne skutery i hulajnogi.

Nie będą miały stacji – jak rowery – będzie je można zostawiać w dowolnym miejscu.

Aby pojechać skuterem czy hulajnogą, trzeba być pełnoletnim i mieć w telefonie aplikację połączoną z kartą płatniczą – mówi Artur Michałek, wicedyrektor  Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

– Użytkownik będzie mógł w tej aplikacji znaleźć najbliżej położony pojazd, zarezerwować go sobie. Czas rezerwacji to 15 minut. Pojazdem będzie mógł się poruszać również poza strefą wyznaczoną przez operatora. Tylko pojazd należy pozostawiać w strefie. Rezerwując sobie pojazd, aplikacja określa, jaki zasięg skutera czy hulajnogi będzie umożliwiał dalsze poruszanie się. Akumulatory będą całodobowo wymieniane przez firmę.

Zdaniem urzędników elektryczne skutery i hulajnogi ograniczą ruch samochodowy w centrum.

– Nie obawiamy, się, że wprowadzenia skutera i hulajnogi będzie konkurencją dla roweru miejskiego. Idea główna, która nam przyświeca, to zmniejszenie emisji spalin i zatłoczenia w ruchu drogowym, korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się. Rower miejski, mimo że funkcjonuje od jesieni, cieszy się dużą popularnością. W tym miesiącu liczba wypożyczeni sięga już 3 tysięcy.

Elektryczne hulajnogi i skutery mają pojawić się w Tarnowie już od połowy sierpnia. Docelowo ma być ich po 100. na początek po 20.

Minuta jazdy elektryczną hulajnogą będzie kosztować 39 groszy, skuterem 69.

Szczegóły na www.tarnow.pl.

Posłuchaj:
Artur Michałek
Jadwiga Koziol, źródło fot.: tarnow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN