Miejskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]

15.08.2020

Maryja i dziś wzywa nas do nawrócenia – mówił w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny biskup tarnowski Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w tarnowskiej Katedrze. 15 sierpnia to także rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.

Maryja wzywa do odnowy moralnej oraz do wystrzegania się zdrady, niezgody i lenistwa. Takich napomnień jest nam trudniej słuchać, wolimy raczej chlubne karty z naszej historii. Pamiętajmy jednak, że to, co naprawdę chlubne rodziło się zawsze z ofiary, poświęcenia, ciężkiej pracy i wielkiego trudu. Chwalebne karty historii piszą ludzie, którze umieją od siebie wymagać.

Eucharystię poprzedziło złożenie kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa w Tarnowie.

To była najważniejsza bitwy w dziejach Europy – mówił wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce Stanisław Sorys. – Wincenty Witos siał pokój wśród społeczności, budował mosty pomiędzy grupami społecznymi i udało się poderwać do walki całe społeczności. To była najważniejsza bitwy, dzięki której udało się powstrzymać bolszewicki marsz na zdobycie całej Europy.

Tylko zgoda buduje silne społeczeństwo. Wincenty Witos nam to pokazuje – mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. – Wincenty Witos jest dla Tarnowa i tarnowian ważną postacią. Wspomnienie Bitwy Warszawskiej jest dla nas bardzo ważne. Są w narodzie takie chwile, że jeżeli zapadnie niezgoda to zaczyna się destrukcja, niepokoje, a efekty czasem są rujnujące. Wierzę, że Polska zgodna będzie się rozwijała.

W miejskich obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej wziął udział prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz.

Na ten czas świętowania najpiękniejszej rocznicy stulecia Bitwy Warszawskiej życzę wam, abyście wiary w lepszą przyszłość Polski nie utracili. Żebyśmy nigdy nie zapomnieli po co tu jesteśmy. Dla kogo i dla jakiej sprawy. Abyśmy doprowadzili ten wielki plan – Polski demokratycznej, suwerennej, bezpiecznej i szukającej przyjaciół do celu. I to będzie naszym udziałem i najpiękniejszym pomnikiem dla Witosa i wszystkich bohaterów roku 1920.

Władysław Kosiniak Kamysz złoży także kwiaty przy grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz weźmie udział w panelu dyskusyjnym “Wojna Polski z Rosją bolszewicką: Bitwa Warszawska” w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Posłuchaj:
Stanisław Sorys
Władysław Kosiniak Kamysz
bp Andrzej Jeż
Roman Ciepiela
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Włodzimierz Bernacki
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Małek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN