
Miejskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]
– Maryja i dziś wzywa nas do nawrócenia – mówił w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny biskup tarnowski Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w tarnowskiej Katedrze. 15 sierpnia to także rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.
– Maryja wzywa do odnowy moralnej oraz do wystrzegania się zdrady, niezgody i lenistwa. Takich napomnień jest nam trudniej słuchać, wolimy raczej chlubne karty z naszej historii. Pamiętajmy jednak, że to, co naprawdę chlubne rodziło się zawsze z ofiary, poświęcenia, ciężkiej pracy i wielkiego trudu. Chwalebne karty historii piszą ludzie, którze umieją od siebie wymagać.
Eucharystię poprzedziło złożenie kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa w Tarnowie.
– To była najważniejsza bitwy w dziejach Europy – mówił wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce Stanisław Sorys. – Wincenty Witos siał pokój wśród społeczności, budował mosty pomiędzy grupami społecznymi i udało się poderwać do walki całe społeczności. To była najważniejsza bitwy, dzięki której udało się powstrzymać bolszewicki marsz na zdobycie całej Europy.
– Tylko zgoda buduje silne społeczeństwo. Wincenty Witos nam to pokazuje – mówił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. – Wincenty Witos jest dla Tarnowa i tarnowian ważną postacią. Wspomnienie Bitwy Warszawskiej jest dla nas bardzo ważne. Są w narodzie takie chwile, że jeżeli zapadnie niezgoda to zaczyna się destrukcja, niepokoje, a efekty czasem są rujnujące. Wierzę, że Polska zgodna będzie się rozwijała.
W miejskich obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej wziął udział prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz.
– Na ten czas świętowania najpiękniejszej rocznicy stulecia Bitwy Warszawskiej życzę wam, abyście wiary w lepszą przyszłość Polski nie utracili. Żebyśmy nigdy nie zapomnieli po co tu jesteśmy. Dla kogo i dla jakiej sprawy. Abyśmy doprowadzili ten wielki plan – Polski demokratycznej, suwerennej, bezpiecznej i szukającej przyjaciół do celu. I to będzie naszym udziałem i najpiękniejszym pomnikiem dla Witosa i wszystkich bohaterów roku 1920.
Władysław Kosiniak Kamysz złoży także kwiaty przy grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz weźmie udział w panelu dyskusyjnym “Wojna Polski z Rosją bolszewicką: Bitwa Warszawska” w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach.