Miejskie wypożyczalnie rowerów rozładują korki?

28.05.2018

Miejskie wypożyczalnie rowerów kolejnym pomysłem na ułatwienie mieszkańcom poruszania się po mieście. Takie rozwiązanie sugerują głównie osoby, których dotknęły problemy komunikacyjne po zamknięciu mostu heleńskiego.

Co o wypożyczalni, które miałyby znajdować się  m.in na stacji Nowy Sącz Miasto myślą mieszkańcy? – Taka wypożyczalnia jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Myślę, że osoby dojeżdżające z Chełmca chętnie by korzystały z wypożyczalni. Mogłyby tam zostawić rower, a w Nowym Sączu wypożyczyć. Ja akurat w mieście dużo poruszam się na rowerze i dla mnie bardzo fajne rozwiązanie szczególnie w lecie – powiedziała nam osoba czekająca na szynobus.

Rozwiązanie to miałoby przykładowo pomóc rowerzystom, którzy mają problem z włożeniem swojego roweru do zatłoczonego szynobusu. Zauważa to również radny PO Tomasz Basta, który utworzenie miejskich wypożyczalni rowerów proponował na ostatniej sesji Rady Miasta Nowego Sącza.

Bardzo dużo osób zwracało na to uwagę. Ciężko zapakować rower do szynobusu. Część z nich wolałoby skorzystać z miejskiego roweru, dojechać do celu i zostawić rower na specjalnych parkingach. Wtedy nie mają kłopotu, że coś muszą z rowerem zrobić. Mogą iść na jakieś spotkanie biznesowe lub do pracy – zaznacza Basta.

Możliwość wypożyczenia roweru miałaby pomóc osobom, które nie mogą dojechać do swojego celu autobusem. Nie pojawił się jeszcze pomysł kosztów i finansowania miejskiej wypożyczalni, ale są różne pomysły na funkcjonowanie wypożyczalni. Zachęcić do używania miejskich rowerów miałaby niewielka cena cena lub integracja z biletem na komunikację miejską. Pieniądze miałyby również zapewniać reklamy na rowerach i w wypożyczalniach.

Jednak nie wszyscy uważają, że miejskie wypożyczalnie rowerów sprawdziłyby się w naszym mieście. Mateusz, który jest rowerzystą podkreśla, że w mieście jest za mało ścieżek rowerowych i pasów dla rowerów. – Nowy Sącz jest za małym miastem, aby taki system przeszedł u nas. Brakuje ścieżek rowerowych, ludzie nie mają się gdzie poruszać. Muszą jeździć po chodnikach i ulicach. Jeżeli ścieżek byłoby więcej, to wtedy można na takim pomysłem się zastanowić. Ponadto ludzie posiadają swoje rowery, do których są przyzwyczajeni i niechętnie korzystaliby z wypożyczalni.

Pomysł utworzenia miejskich wypożyczalni rowerów pojawiał się już wcześniej w jednym z budżetów obywatelskich. Na ostatniej sesji padały jednak w tej sprawie głosy sprzeciwu. – Zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech mówił, że była mała popularność tego zadania w poprzednim budżecie, i że to się nie przyjmie. Jednak rzeczywistość przed wyburzeniem mostu, a po to dwie inne sprawy. Sami widzimy na co dzień jak to wygląda – mówi Tomasz Basta.

Do Urzędu Miasta Nowego Sącza trafiło nasze pytanie o szanse na powstanie wypożyczalni. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi.

Posłuchaj:
Tomasz Basta
Mateusz Hebda
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. mitrat Jan Pipka
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN