W Mielcu rozmawiano jak uchronić trzodę chlewną przed wirusem ASF

04.09.2020

To szczególnie ważny temat dla powiatu mieleckiego, gdzie znajduje się najwięcej zakładów przetwórstwa mięsnego na Podkarpaciu – zaznacza poseł Fryderyk Kapinos inicjator spotkania.

– Jedna trzecia w produkcji trzody chlewnej to jest powiat mielecki, 20 proc. zakładów, które są w mięsne i rzeźnie które są lokowane w Podkarpacie to są w powiecie mieleckim. Tak samo 25% gospodarstw które produkują deklarują, że są z powiatu mieleckiego. To jest poważny problem i musimy się przed tym afrykańskim pomorem zabezpieczyć.

ASF zanotowano w powiecie tarnobrzeskim i jak zapewnia Mirosław Welza Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii prowadzone są pierwsze działania zmierzające do zatrzymania wirusa.

– Wprowadzamy zarządzanie populacją dzika. Po pierwsze zidentyfikować to zarządzanie a po drugie ograniczenie i zamknięcie drogi numer 9, żeby z Tarnobrzega gdzie mamy przypadki u dzików nie przesuwały się populacyjnie jak to się dzieje tylko, żeby miały naturalną przeszkodę w migracji.

Jak dodaje lekarz weterynarii zagrożenie jest tym bardziej niebezpieczne dla hodowli, że w przypadku wykrycia ogniska tej groźnej choroby trzeba będzie wybić całe stada w promieniu 5 km.

Posłuchaj:
Fryderyk Kapinos
Mirosław Welza
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
play
Słowo za słowo (NS) - Mariusz Popiela
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN