Co miesiąc będą odkrywać kolejnych bohaterów limanowszczyzny [ZDJĘCIA]

27.01.2020

W ramach spotkań Ojcowie Konspiracji Ziemi Limanowskiej 1939-1942 mieszkańcy regionu poznają dokładne historie osób, które walczyły z niemiecką okupacją. To cykl, który rozpoczął się w ten weekend w Skrzydlnej, gdzie mieszkańcy poznali m.in. postać działacza podziemia Władysława Szczypkę Lech.

– Jest to można powiedzieć inicjatywa, która wpisuje się w 80. obchody wybuchu II Wojny Światowej. Myślę, że będzie mowa o wielu ciekawych postaciach, które zostaną szczególnie przywołane do naszej pamięci i dzięki temu w tej pamięci pozostaną – wyjaśnia jedna z organizatorek Małgorzata Lis.

Projekt rozpoczął się w Skrzydlnej, aby przypomnieć, że właśnie w tej części Beskidu Wyspowego ruszyła też konspiracja przeciwko okupantowi. Słuchacze wykładu poznali historię pierwszego komendanta Obwodu ZWZ Limanowa, kpt. Wacława Szyćko “Wiktora”, mieszkańców Skrzydlnej i okolicznych miejscowości, którzy udzielali się w walce.

Na sali przy kościele parafialnym zebrały się osoby nie tylko z limanowszczyzny, ale też osoby zainteresowane tym tematem z innych części Małopolski.

Dr Dawid Golik wygłosił wykład o por. Władysławie Szczypka ps. “Lech”, natomiast Przemysław Bukowiec wygłosił wykład o historii pierwszego komendanta Obwodu ZWZ Limanowa, kpt. Wacława Szyćko “Wiktora” oraz początku konspiracji w Beskidzie Wyspowym. Szczególnie o mieszkańcach Skrzydlnej i okolicznych miejscowości, którzy brali aktywny udział w tworzeniu konspiracji.

Projekt będzie kontynuowany w Dobrej, Słopnicach i Starej Wsi. Kolejne spotkanie już w lutym.

 

Posłuchaj:
Małgorzata Lis
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN