Mieszkańcy alei Piaskowej w Tarnowie czują się odcięci od świata

24.07.2019

Przebudowa ulicy Elektrycznej spowodowała, że do połowy września nie będzie dojeżdżać do nich autobus komunikacji miejskiej. Komplikuje to życie szczególnie osobom starszym oraz inwalidom.

Nie mamy jak się dostać do sklepów czy też do lekarza – mówią reporterowi RDN mieszkańcy alei Piaskowej.

– Tu mieszka bardzo dużo osób starszych. A kursy autobusu zostały zawieszone z dnia na dzień. Wiele osób jest niepełnosprawnych, sama mam męża, który porusza się na wózku inwalidzkim i ciężko jest gdzieś wieźć. – Muszę robić zakupy, a ja mam już 90 lat. Dojdę do ulicy Skargi, ale dalej to już nie mam sił iść. – Większość moich sąsiadów jest w podeszłym wieku. Często korzystali z tego autobusu i widać było w nich tłok. Zawsze ten pojazd zawoził do lekarza, na zakupy czy też do kościoła.

Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie tłumaczy, że nie ma możliwości wprowadzenia komunikacji zastępczej za autobus linii 11, na czas zamknięcia alei Piaskowej.

Nasze autobusy nie mogą wykonywać manewru cofania – mówi dyrektor, Artur Michałek.

– Autobus nie ma możliwości zwrócenia bezpośrednio na drodze. Natomiast boczne uliczki osiedlowe, które dochodzą do alei Piaskowej, z uwagi na przekrój i usytuowanie pasów postojowych na tych drogach, ograniczają możliwość zawrócenia tego pojazdu. Autobus komunikacji publicznej nie powinien zawracać poprzez manewrowanie na jezdni i cofanie.

Urzędnicy rozważali również poprowadzenie tras ulicami osiedlowymi, ale najczęściej są to wąskie trasy. – Czasami przejazd autobusu może utrudniać zaparkowane auto – dodaje Artur Michałek.

– Zwykle parkują pojazdy przed posesjami mieszkańców. Stąd też jest bardzo duże ryzyko, że autobus mógłby utknąć na takiej ulicy. Przerabialiśmy to już niejednokrotnie i w tej sytuacji nie widzimy na tym etapie takich możliwości, poprowadzenia linii komunikacji miejskiej taką trasą. Termin wprowadzenia organizacji zmian na tej ulicy, zbiegł się z czasem wakacji.

Urzędnicy planują zakończenie prac przy skrzyżowaniu ulicy Elektrycznej i alei Piaskowej na początku września.

Do tego czasu mieszkańcy muszą pokonać ponad kilometr drogi pieszo, aby dostać się do najbliższego przystanku komunikacji miejskiej.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Artur Michałek
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN