Mieszkańców ubywa, najbiedniejszych nie

17.07.2019

Liczba rodzin oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne w Tarnowie nie maleje – informuje tarnowski magistrat. Najdłuższe kolejki po mieszkania od samorządu są w grupie najuboższej, która czeka na lokal socjalny. A tu trzeba poczekać od 2 do 5 lat – w zależności od wielkości rodziny.

W najszybszym tempie przybywa osób z pierwszą grupą inwalidzką lub z dzieckiem niepełnosprawnym. Tutaj w kolejce po lokal czeka się trzy lata.

Najkrótsze kolejki są na mieszkania komunalne na czas nieoznaczony. W tym roku trafiają one do zapisanych do kolejki przed dwoma laty.

Jak przyznaje Bernard Karasiewicz, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa w Urzędzie Miasta, standard wielu mieszkań jest wciąż trudny, są takie, gdzie brakuje łazienki – nawet tej wspólnej na korytarzu.

– Około 700 mieszkań jest pozbawionych łazienki albo są łazienki, ale wspólne dla wielu mieszkań. Dotyczy to głównie pomieszczeń socjalnych przy Tuchowskiej czy Krzyskiej, gdzie są rzeczywiście trudne warunki. Najniższe standardy zajmują osoby, które na skutek wyroków są eksmitowane.

1200 mieszkań nie ma centralnego ogrzewania. Pieców węglowych jest w nich aż 1555. Rocznie gmina wymienia ok. 200.

Jest też problem ze zmianą ogrzewania – dodaje Bernard Karasiewicz.

– Jest to związane z tym, że opłaty za media rosną, w związku z tym w tej grupie społecznej będą to mieszkania o tańszym wprawdzie czynszu, ale opłaty pójdą w górę, a to oznacza znaczny wzrost utrzymania i nie wszystkich może być na to stać.

Obecnie 413 rodzin czeka na mieszkania od samorządu. W sumie miasto ma ok. 2500 mieszkań komunalnych i socjalnych.

Dodajmy, że w ostatnich latach o połowę spadło zadłużenie lokatorów jeśli chodzi o czynsze. Co wiąże się z tym, że będzie mniej eksmisji. Teraz jest 120 wyroków czekających na eksmisję.

Dodajmy, że Bernard Karasiewicz jest nowym dyrektorem Wydziału Mieszkalnictwa w Urzędzie Miasta.

Wcześniej był burmistrzem Ryglic.

Posłuchaj:
Bernard Karasiewicz
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne / archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN