Mieszkańcy Doliny Popradu już po raz trzeci wyszli na ulice: Tiry zabiją turystykę! [WIDEO]

04.11.2021

Kilkadziesiąt osób blokowało w czwartek (4.11) po południu drogę krajową 87 w Rytrze. Przechodząc przez pasy w odblaskowych kamizelkach i z transparentami chcieli pokazać, jak duże korki będą tworzyć się na trasie z Nowego Sącza, gdy powstanie obwodnica Piwnicznej. Zdaniem protestujących, ta inwestycja pozwoli na tranzyt Doliną Popradu na Słowację.

Kocham turystykę i ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj odpoczywać. Nie chce, żeby tiry ich rozjeżdżały! Chcemy żyć spokojnie i w ciszy. To na Sądecczyznę przyciąga turystów – mówi radiu RDN jedna z protestujących mieszkanek Rytra.

Mieszkańcy, którzy podkreślają, że nie są przeciwnikami wybudowania obwodnicy Piwnicznej. Nie chcą jednak, aby stała się ona brakującym elementem korytarza tranzytowego na Bałkany.

W Piwnicznej może powstać obwodnica za pół miliarda złotych i jest ostatnim etapem tranzytu. Mamy już przystosowany tonażowo most na Mniszku, wystarczy zmienić znaki. Do tego Słowacja wybuduje krótki odcinek drogi i wszystkie tiry tędy pojadą – mówi sołtys Barcic, Tomasz Koszkul. – Z Balic do Chyżnego jest 363 km, do Barwinka 308 km, a do Piwnicznej 232 km, więc wszyscy będą jeździć tutaj i skracać sobie trasę – dodaje.

Droga, na której będzie więcej aut może być też niebezpieczna pod kontem przyrodniczym. – Dolina Popradu jest miejscem węzłowym, to tutaj schodzą się dwa pasma Beskidu Sądeckiego (Radziejowej i Jaworzyny), i to w tym wąskim gardle mamy krytyczne już z punktu widzenia całych Karpat korytarze ekologiczne dla dużych drapieżników tj. wilk, ryś czy niedźwiedź, które tu migrują. Wpuszczenie w tym miejscu tranzytu będzie mieć fatalne skutki przyrodnicze, za które jako cała Polska będziemy musieli ponieść konsekwencje. Trzeba myśleć o tym znacznie szerzej – dodaje radny Rytra, Michał Wacławek.

Droga krajowa w Rytrze była blokowana przez godzinę. Co kilkanaście minut samochody były przepuszczane. To już trzeci tego typu protest. Wcześniej mieszkańcy Doliny Popradu blokowali drogi w Starym Sączu i Piwnicznej.

Posłuchaj:
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN