Mieszkańcy gminy Chełmiec poszkodowani przez trąbę powietrzną dostają pierwsze pieniądze

29.06.2021

Gmina Chełmiec wypłaciła dziś (29.06) pierwsze pieniądze w ramach pomocy doraźnej dla mieszkańców Librantowej. Jak informuje nas wójt Bernard Stawiarski, wsparcie już dziś może dotrzeć do osób, które podały we wnioskach numery swoich kont bankowych.

Po tym jak w piątek (25.06) urzędnicy oceniali skalę strat w poszczególnych budynkach, złożonych zostało 28 wniosków. W większości przypadków przyznana została pomoc w wysokości 6 tysięcy złotych, a tylko w jednym w wysokości 3 tysięcy złotych.

Są dwa budynki, które są wyłączone z użytkowania. Ci mieszkańcy przebywają na razie w hotelu, a my przygotowujemy im lokum socjalne w Paszynie. Zobaczymy jaka będzie końcowa ocena budynków. Czy da się je odbudować czy trzeba będzie je wyburzyć i od nowa postawić budynki – wyjaśnia wójt.

W tym drugim przypadku ubiegać można się o wyższą stawkę pomocy rządowej do 200 tysięcy złotych. Jeśli konieczne jest wykonanie mniejszych prac można dostać pomoc do 100 tysięcy złotych.

GOPS w Chełmcu ma pomagać mieszkańcom w przygotowaniu wniosków do wojewody. W tym przypadku będzie brana pod uwagę opinia powiatowego nadzoru budowlanego.

Jak mówi wójt tylko w przypadku 11 budynków właściciele mieli wcześniej opłacone ubezpieczenie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN