Mieszkańcy mówią nie zmianom w szkołach

15.01.2020

Ogromne emocje towarzyszyły spotkaniu w Woli Wadowskiej w sprawie reorganizacji czterech szkół w gminie Wadowice Górne.

Mieszkańcy nie zgadzają się, aby dzieci klas 4-8 z Wampierzowa, Zabrnia, Woli Wadowskiej i Izbisk były przeniesione do szkół w Wadowicach Dolnych i Górnych. Ich zdaniem, taka decyzja to w przyszłości likwidacja szkół.

Chodzi nam przede wszystkim o dobro naszych dzieci, aby były blisko swojego miejsca zamieszkania, czuły się bezpiecznie – podkreśla jedna z mam. – Oszczędności trzeba szukać gdzie indziej a nie kosztem naszych dzieci – dodaj druga. – To póki co jest reorganizacja czyli taka powolna likwidacja. Dzieci już przeżywają, że będą musiały iść do innych szkół.

Michał Deptuła, wójt gminy zapewnia, że o likwidacji szkół nie ma mowy, a reorganizacja podyktowana jest coraz wyższymi dopłatami samorządu do niewystarczające subwencji.

W 2019 roku, tylko na same wypłaty nauczycielskie, brakowało przeszło miliona złotych.

– Spotkania są burzliwe, bo tematyka jest trudna. Rozmawiamy i to jest ważne. Jestem po to, aby wysłuchać mieszkańców. Nie ma mowy o likwidacji naszych szkół. Problem jest w finansowaniu oświaty i niedofinansowania małych szkół.

Teraz po wszystkich spotkaniach w szkołach gminnych, ma być zorganizowany tzw. okrągły stół, przy którym zainteresowane strony zastanowią się jak znaleźć oszczędności, aby reorganizacja nie była konieczna.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Rodzice
Michał Deptuła
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN