Mieszkańcy osiedla Nauczycielskiego w Tarnowie chcą zablokować budowę domów szeregowych

29.11.2021

– Osiedle jest nieprzystosowane do domów szeregowych – mówią oburzeni mieszkańcy osiedla Nauczycielskiego w Tarnowie, którzy kilka miesięcy temu dowiedzieli się, że na terenie ich osiedla domków jednorodzinnych inwestor planuje postawić dwa budynki szeregowe, w których ma się znaleźć łącznie 8 mieszkań.

– Nie są brane pod uwagę żadne uwarunkowania, które myśmy dostawali przy budowie domów. Linia zabudowy, wysokość domów, dachy dwu lub czterospadowe. Tutaj 70% powierzchni dachu będzie płaska, żelbetowa – jedyna taka budowa na tym osiedlu z takim rozwiązaniem. Tak mówi prawo. Powinno się kontynuować w klimacie zabudowy już istniejącej – powiedział radiu RDN jeden z protestujących Jan Lazar.

Większość mieszkańców osiedla Nauczycielskiego mieszka na nim od początku istnienia i nie chce, by na tym terenie pojawił się inny system budowy.

Wiktor Pabian uważa, że miasto powinno zablokować tę inwestycję.

– Dodatkowym elementem wynikającym wprost z ustawy przepisu artykułu 61, ust.1 – ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest kontynuacja tzw. zabudowy. Jeżeli już na tym terenie jest jakaś zabudowa to urząd miasta jako organ ma obowiązek wydać decyzję, która nakazuje budowę analogicznych rozwiązań. Jeżeli inwestor pragnie zbudować coś innego to obowiązkiem organu jest odmówić takiej decyzji.

Mieszkańcy, boją się, że inwestycja mocno zaburzy ich codzienne życie.

– Gdy kupowałem tę działkę brałem pod uwagę, że moje sąsiedztwo będzie z domków jednorodzinnych. – Ponad 60 osób podpisało się pod petycją przeciwko budowie tych domów. – Nie rozumiem jak mogą być wydawane takie decyzje. Od jednej strony graniczymy z tym budynkiem, mamy tam okna i nie wyobrażam sobie jak to będzie wyglądało. – Patrzenie na sąsiada w bliskiej odległości, na wyciągnięcie ręki jest nie w porządku. – Chcemy żeby panowała tutaj jedność i zabudowa, która była wcześniej.

Aktualnie na ul. Apenińskiej budowany jest pierwszy budynek, w którym lokum mają znaleźć 4 rodziny. Jego budowa ruszyła we wrześniu. Kolejny dom tych samych rozmiarów jest na etapie planowania. Mieszkańcy osiedla Nauczycielskiego chcą powstrzymać drugą budowę.

Mieszkańcy zapowiadają, że jeśli ich protesty nie przyniosą skutku, wejdą na drogę sądu administracyjnego.

Czekamy na komentarz miasta w tej sprawie.

Do tematu będziemy wracać.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN