Mieszkańcy produkują coraz więcej śmieci

07.03.2019

Dębica, to kolejne miasto na mapie regionu gdzie opłaty za wywóz odpadów poszybowały w górę. Powody tego to przede wszystkim rosnące opłaty środowiskowe, koszty zagospodarowania śmieci oraz to, że dębiczanie “produkują” ich coraz więcej.

Tylko w ostatnich latach nastąpił wzrost o ponad 100 kg na jednego mieszkańca – wyjaśnia Tomasz Baran, kierownik Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Dębicy.

– W roku 2014 było to 240 kilogramów na mieszkańca, patrząc statystycznie na to co odebraliśmy i ile mieliśmy mieszkańców. W roku 2018 było to już 350 kilogramów. My płacimy za każdą tonę i to się od razu przerzuca na kwity, które my musimy zapłacić firmom, które od nas odbierają odpady i je zagospodarowują.

Jak zdecydowali, nie bez dyskusji miejscy radni, dębiczanom od 1 kwietnia będzie opłacać się segregowanie śmieci. Koszt segregowanych to 14, 75 zł, a nie segregowanych 23 złote. Mówi Jerzy Sieradzki wiceburmistrz Dębicy.

– Początkowo obawialiśmy się tego zróżnicowania, bo wiemy, że to co deklarowane, a to co rzeczywiste bywa różne. To co nas najwięcej kosztuje to ten czarny worek, więc jeśli ktoś nie chce segregować, takie są tego konsekwencje.

Obecnie w Dębicy segregowanie odpadów deklaruje 34 tys. osób. Jak prognozują urzędnicy po 1 kwietnia nastąpi wzrost tej liczby.

Posłuchaj:
Tomasz Baran
Jerzy Sieradzki
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Łukasz Smetana
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN