Mieszkańcy Rdziostowa są zatruwani? – interwencja RDN Nowy Sącz

01.12.2017

Dlaczego jesteśmy wciąż zatruwani? Pytają mieszkańcy Rdziostowa. Radio RDN Nowy Sącz zostało poproszone o interwencję w sprawie zakładów produkujących masy bitumiczne, znajdujących się przy ul. Jagodowej w Nowym Sączu.

Już w 2016 roku nasza redakcja była informowana o problemie i interweniowaliśmy w tej sprawie. Przyniosło to skutek, ale nie na długo. – Wciąż jesteśmy zatruwani przez te zakłady – podkreśla Grzegorz Mróz, sołtys Rdziostowa. – Wyziewy z produkcji mas bitumicznych wraz z wiatrem dochodzą na osiedle Brzeziny w Rdziostowie lub na ul. Jagodową i Dunajcową w Nowym Sączu. To są toksyczne środki! Ludzie nie mogą wywiesić prania i otwierać okien, bo taki jest smród. Ponadto znam przypadki, gdy mieszkańcy umierali na raka płuc, a dzieci mają alergię – wylicza.

Zakłady generują też duży hałas i huk – również w godzinach nocnych. Pan Wiesław z Rdziostowa uważa, że działalność zakładu utrudnia codziennie życie. – Opadają pyły na balkon i wciąż trzeba ten osad, smar myć. Skoro to osiada na balkonie, trudno żeby tego nie wdychać. Dzieci nie wychodzą na zewnątrz. Moja wnuczka siedzi w domu.

Sołtys Rdziostowa powiedział nam, że problem był wielokrotnie zgłaszany władzom samorządowym. Temat jest też znany Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Okazuje się, że w tym roku nie było żadnego zgłoszenia w tej sprawie. – Badania przeprowadzone w zeszłym roku nie wykazały przekroczeń norm zanieczyszczenia, ale też hałasu. Przekazaliśmy sprawę do Urzędu Miasta Nowego Sącza, który zajmuje się tą sprawą – przekazała nam Jadwiga Pach, kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu.

Pytamy zatem Martę Wieciech-Kumięgę, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w sądeckim magistracie, na jakim etapie jest sprawa zakładów mas bitumicznych z ul. Jagodowej w Nowym Sączu. – Zobowiązaliśmy oba zakłady do przeprowadzenia przeglądu ekologicznego. Niestety ten wykonany przez zewnętrzną firmę, nie spełniał wymogów naszej decyzji. Jesteśmy na etapie wdrażania postępowania egzekucyjnego i czekamy na ruch zakładów z Jagodowej – wyjaśniła.

Jeżeli reakcji nie będzie, sądecki magistrat wykona kolejne kroki. Na początek jest to upomnienie. Jeśli nie przyniesie skutku, przyjdzie pora na grzywnę. Ostatecznością jest zlecenie przeglądu ekologicznego przez urząd miasta i obciążenie kosztami firm produkujących asfalt.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN