Mieszkańcy regionu odwiedzają już muzea. Które instytucje są czynne?

05.05.2021

4 maja rozpoczęło się wielkie luzowanie obostrzeń. Do nauki w szkole wróciły dzieci z klas 1-3, a swoją działalność wznowić mogły sklepy budowlane, meblarskie, galerie handlowe i instytucje kultury. Także regionalne muzea i galerie sztuki zapraszają w swoje podwoje.

Pierwsi zwiedzający mogli zagościć już w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu. Kustosz Andrzej Długosz zaznacza, że zwiedzanie odbywa się tu tylko indywidualnie. Wciąż do obiektu nie wejdą grupy zorganizowane czy wycieczki szkolne, jednak mimo to pierwsi mieszkańcy przyszli zwiedzać stałe wystawy.

Są to historia i kultura Starego Sącza przedstawiona w pięciu salach, mamy ponadto dwie wystawy biograficzne poświęcone dwóm wielkim postaciom: księdzu Tischnerowi i Adzie Sari – wyjaśnia.

Muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty miedzy 10.00 a 15.00, a także w niedzielę między 10.00 a 13.00.

Największy ruch w takich miejscach wiąże się głównie z weekendami. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przymierza się do otwarcia kolejnych oddziałów, ale cały czas popularna jest największa ekspozycja – bo znajdująca się na świeżym powietrzu – czyli skansen i Miasteczko Galicyjskie.

Po parku można jedynie spacerować, bez możliwości zwiedzania obiektów. – My w skansenie tej przerwy mocno nie odczuliśmy. Co ciekawe zauważyliśmy, że mnóstwo sądeczan odwiedzało nas. Jak się okazuje ta przestrzeń była fajną atrakcją i odskocznią dla osób, które chciały się oderwać od problemów dnia codziennego – wyjaśnia Sławomir Czop, wicedyrektor muzeum.

Część instytucji kulturalnych wciąż czeka na zgodę od sanepidu na uruchomienie ekspozycji.

Są też takie miejsca jak Limanowski Dom Kultury, w którym dolna część budynku została przekształcona na powszechny punkt szczepień i to ogranicza działanie. Na razie nie odbywają się tutaj jeszcze zajęcia stacjonarne dla dzieci i młodzieży. Instytucja przymierza się jednak do uruchomienia kina.

Przy wejściach do muzeów i innych instytucji kulturalnych znajdują się płyny do dezynfekcji. Ekspozycje można oglądać w maseczkach i przy zachowaniu limitów osobowych.

Przypomnę, że od 4 maja obowiązuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. W weekend (8-9.05) szykuje się kolejna odsłona luzowania obostrzeń. Ponownie otwarte będą hotele.

Posłuchaj:
Relacja
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN