Mieszkańcy się skarżą na hałas i smród

05.09.2017

Duży hałas, pola elektromagnetyczne i smród – to najczęstsze problemy mieszkańców regionu zgłaszane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tarnowska delegatura sprawdza działalność przedsiębiorstw w powiatach proszowickim, bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim, tarnowskim i w samym Tarnowie. Tylko w pierwszym półroczu wykonała blisko 50 kontroli interwencyjnych.

Krystyna Gołębiowska, kierownik tarnowskiej delegatury WIOŚ w Krakowie, przyznaje, że w Tarnowie najwięcej interwencji dotyczy między innymi powietrza. – Było ich 11, z kolei w zakresie ochrony przed hałasem było 13. Innych interwencji było dwie a w zakresie gospodarki ściekowej było ich 9 – dodaje kierownik tarnowskiej delegatury.

Jeżeli chodzi o sam Tarnów, tutaj sprawdzanych jest 606 podmiotów. W pierwszym półroczu były 23 kontrole planowe. Wydano 13 zarządzeń pokontrolnych oraz 3 mandaty na kwotę 1 tys. 100 złotych. Było też 7 wystąpień do innych organów i 9 kontroli interwencyjnych.

Niestety nie ma ustawodawstwa, które pozwala na jednoznaczne określenie na przykład czy występuje odór – mówi kierownik tarnowskiej delegatury WIOŚ w Krakowie. – To skargi głównie mieszkańców, którzy swoje posiadłości mają blisko zakładów zajmujących się ubojem czy hodowlą drobiu. Mimo starań nie są w stanie do zera ograniczyć uciążliwości, bo przecież nie da się trzody chlewnej wiezionej na ubój zamknąć szczelnie w chłodzonym pomieszczeniu – tłumaczy Krystyna Gołębiowska.

Krystyna Gołębiowska dodaje jednak, że w tym roku jest stosunkowo mniej interwencji związanych z odorem, a ma to związek z nową instalacją Tarnowskich Wodociągów na terenie oczyszczalni ścieków. Dzięki niej mieszkańcy okolicy nie odczuwają już tak przykrego zapachu.

Tarnowska delegatura WIOŚ ma w ewidencji 2 655 podmiotów. Na ten rok zaplanowano 340 kontroli, będą też dodatkowe – interwencyjne. Od stycznia do czerwca odbyło się około 150 kontroli z wyjazdem w teren, w tym 97 planowych i 47 interwencyjnych. Przypomnijmy, że instytucja kontroluje przedsiębiorców a nie prywatne posesje.

Tylko w pierwszym półroczu, tarnowska delegatura wydała w sumie 70 zarządzeń pokontrolnych, dwa wnioski do organów ścigania, jeden do sądu, ale też 45 wystąpień do organów samorządowych i 19 do rządowych – głównie powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego. Nałożono też 23 mandaty karne na kwotę 9 tys. 100 złotych.

Posłuchaj:
Krystyna Gołębiowska
Krystyna Gołębiowska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN