Mieszkańcy Szerzyn pytają czy dostaną pomoc finansową po majowej powodzi

22.07.2019

Jak się jednak okazuje, samorząd nie ubiegał się o odszkodowania rządowe, bo według szacunków, straty po ulewach, nie były duże. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej skontrolowali zgłoszone przez mieszkańców uszkodzenia i miejsca podtopień.

W kilku miejscowościach gminy były zalane budynki, lecz generalnie nie ma dużych szkód – mówi wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd.

– Zostały zalane, czy też podtopione części piwniczne, bądź też woda wlała się też w najniższe kondygnacje budynków. Jako gmina z własnych środków pieniężnych, przyznaliśmy zasiłki losowe. Wspomagając rodziny, czy też starając się w pomóc z zakresie uprzątnięcia i uporządkowania tych zniszczeń, które powstały w obrębie obrębie gospodarstw domowych.

Urzędnicy tłumaczą więc, że nie było podstaw, by ubiegać się o odszkodowania rządowe. Po opadach deszczu, woda w ciągu kilku godzin odpłynęła, uszkodziła jednak uprawy.

Straty mieszkańców mogliśmy zrekompensować ze środków gminy – mówi Anna Wójcik, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szerzynach.

– Nie występowaliśmy do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o pomoc, z uwagi na to że szkody w gospodarstwach domowych nie były tak wielkiego rozmiaru. Więc nie było sensu występować o pomoc z województwa. Odwiedziliśmy 36 gospodarstw domowych, w których sprawdzaliśmy, czy powstały straty w wyniku powodzi. Straty te w wielu gospodarstwach były znikome. Przyjęliśmy pięć podań i wypłaciliśmy pięć zasiłków na łączną kwotę 2300 złotych.

Odszkodowania rządowe trafiły już do większości mieszkańców z województwa małopolskiego. Jak informują służby wojewody, wnioski o odszkodowania złożyło w sumie 15 samorządów.

Kłopoty z otrzymaniem 6 tysięcy złotych ma nadal ponad 100 rodzin z gminy Szczucin. Wnioski muszą być poprawione, bo zawierają błędy.

Posłuchaj:
Grzegorz Gotfryd
Anna Wójcik
RDN _, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Roman Ciepiela -16.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN